Κυπελλούχος γυναικών Κ-18 ο Αχιλλέας Καϊμακλίου

Τον τίτλο του κυπελλούχου γυναικών Κ18 ΟΠΑΠ ECOMMBX Basket League πανηγυρίζει ο Αχιλλέας Καϊμακλίου, ο οποίος μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα που έγινε στο «Τ. Παπαδόπουλος – Ελευθερία», κέρδισε την ΕΘΑ με σκορ 49-45.

Όπως δείχνει και η τελική διαφορά, έγινε μια αναμέτρηση που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, παρά το ότι στο 15`, ο Αχιλλέας είχε προηγηθεί με διαφορά 19 πόντων (33-14).

Προς τα τελικά σημεία, η ΕΘΑ πέρασε μπροστά (43-41), αλλά στο τέλος ο Αχιλλέας πήρε τη νίκη και μαζί τον τίτλο της κυπελλούχου.

Πολυτιμότερη παίκτρια του τελικού, αναδείχθηκε η Ευδοκία Πατσαλίδου του Αχιλλέα (21 πόντοι, 2/2 βολές, 2/12 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

Μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα, η ομάδα του Αχιλλέα απέκτησε μιαν διαφορά, την οποία και κράτησε σταθερά ως και την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου. Στο σημείο εκείνο, η ομάδα του Καϊμακλίου προηγήθηκε με 18-11.

Στην αρχή της 2ης περιόδου, η κυανόλευκη ομάδα, βρίσκοντας στόχο από το τρίποντο, ανέβαζε σταθερά τη διαφορά, της οποίας η τιμή, πλησίασε στους 20 πόντους και πλέον η ΕΘΑ, καλείτο να βρει λύσεις για να μειώσει και τα κατάφερε στο τέλος του ημιχρόνου, όταν το σκορ πήγε στο 33-24 για τον Αχιλλέα.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στις αρχές της 3ης περιόδου, με τις εκατέρωθεν επιλογές στην επίθεση να είναι περιορισμένες, με τον Αχιλλέα να κρατάει σταθερά μια μικρή υπέρ του διαφορά.

Στο 28`, η ΕΘΑ μείωσε στην ελάχιστη τιμή, δηλαδή στον πόντο (37-36), ενώ στο 30` ο Αχιλλέας προηγήθηκε με 39-36.

Μετά από αυτήν την εξέλιξη, η 4η περίοδος αναμενόταν με αρκετή αγωνία. Οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, με την ΕΘΑ να αποκτά προβάδισμα (43-41) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, κάτι που συνέβη λίγο πριν το 35`.

Από το σημείο εκείνο, το προβάδισμα άλλαζε κάτοχο στα χρονικά σημεία που ακολούθησαν.

Στο 36`46’’ ο Αχιλλέας προηγήθηκε με 46-45 και ενδεικτικό της κρισιμότητας του τελικού, ήταν  το ότι οι επόμενοι πόντοι, σημειώθηκαν στο 39`46’’, όταν με βολές της Πατσαλίδου, το σκορ έγινε 48-45 για την ομάδα του Καϊμακλίου, που τελικά κατέκτησε το κύπελλο κερδίζοντας έναν συναρπαστικό αγώνα, με τελικό σκορ 49-45.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-18, 24-33, 36-39, 45-49.

ΕΘΑ (Γαλάτια Αγιομαμίτου): Ελευθερίου 14 (3), Γαληνή, Σιαμπουλλή 13 (1), Ζησίμου 4, Μορφίτη 6 (1), Λιακοπούλου 2, Πέτρου 6, Κυπριανού.

Αχιλλέας (Σωτήρης Κυριάκου): Πατσαλίδου 21 (5), Σάββα 2, Στόγια 3, Κυριάκου 2, Σωτηρίου 10 (2), Σιακαλλή 7 (1), Αγρότη 2, Βιολάρη, Ναθαναήλ 2.

Κύπρος: Τελευταία Ενημέρωση