Εκατοστάρα του Κεραυνού στον Απόλλωνα

Στην αναμέτρηση που έγινε στο ουδέτερο «Ν. Σολομωνίδης»

Με νικη για τον Κεραυνό, τελείωσε το αποψινό παιχνίδι για τη 2η αγωνιστική της 2ης φάσης για το πρωτάθλημα της ΟΠΑΠ Basket League.

Στην αναμέτρηση που έγινε στο ουδέτερο «Ν. Σολομωνίδης», ο Κεραυνός νίκησε τον Απόλλωνα με 105-62, παραμένοντας έτσι στην κορυφή, ισόβαθμος της Πετρολίνα ΑΕΚ, αλλά και με ένα παιχνίδι επιπλέον από την Ανόρθωση.

Στο ημίχρονο, ο Κεραυνός είχε προηγηθεί με 47-31 και είχε για κορυφαίο τον Chandler (38 πόντοι, 2/3 βολές, 12/18 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 11 ριμπάουντ).

Επιβάλλοντας από την αρχή έναν γρήγορο ρυθμό ο Κεραυνός, ενώ παράλληλα ήταν και αρκετά εύστοχος, προηγήθηκε με 19-4 λίγο πριν το 5` και ενώ στη συνέχεια, διατήρησε μια διαφορά πάνω από το +12, για να προηγηθεί στο 10` με 28-15.

Με τον Chandler να αποτελεί συνεχόμενη λύση στο σκοράρισμα ο Κεραυνός συνέχισε να ανεβάζει τη διαφορά και κατά τη 2η περίοδο.

Ωστόσο ο Ηλιάδης, έδινε με τη σειρά του σκορ στους τυπικά γηπεδούχους και αυτός ήταν ένας λόγος που η τιμή της διαφοράς δεν έφθανε σε περαιτέρω επίπεδα των 15 πόντων και ενώ στο τέλος του ημιχρόνου, οι ερυθροκίτρινοι προηγήθηκαν με 47-31.

Στην 3η περίοδο, ο Κεραυνός είχε λύσεις και στις δυο πλευρές του γηπέδου, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να αυξάνεται σταθερά η υπέρ του διαφορά.

Πέραν του Chandler, σκορ έδινε και ο Taylor, αλλά και ο νεαρός Γονατάς για τον Κεραυνό, που προηγήθηκε με 79-44 στο 30`, δηλαδή με +35.

Με αυτήν την τιμή διαφοράς, ουσιαστικά όλα είχαν κριθεί πριν από τη έναρξη της 4ης περιόδου, κατά την οποία δεν σημειώθηκε κάποια σημαντική διακύμανση στο σκορ και έτσι με το τέλος της αναμέτρησης, ο Κεραυνός έφθασε στη νίκη με 105-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-28, 31-47, 44-79, 62-105.

Απόλλων (Άκης Κωνσταντίνου): Ηλιάδης 31 (2), Γκουτιαμάτ 5 (1), Παντούρης 2, Μ. Κωνσταντίνου 18 (4), Γρίβας 6, Θεοδώρου, Χ. Κωνσταντίνου.

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Chandler 38 (4), Πασιαλής 8, Στ. Τίγκας 8 (2), Raynolds 11 (1), Taylor 19, Γονατάς 14 (2), Χριστοδουλίδης 7 (1), Σάββα.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Τελευταία Ενημέρωση