Στον τελικό της Balkan League η ΑΕΛ

Επικράτησε με 99-94 της Peja του Κοσόβου

Μια μεγάλη διεθνή διάκριση πέτυχε απόψε η Payabl. EKA ΑΕΛ, καθώς στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό για το Final-4 της Βαλκανικής λίγκας, νίκησε την Peja Κοσσόβου, στον αγώνα που έγινε στο «Ν. Σολομωνίδης».

Η ομάδα της Λεμεσού, κέρδισε με σκορ 99-94 μετά από μια συναρπαστική αναμέτρηση, παρότι έχανε στο ημίχρονο με 50-49.

Κορυφαίος για την ΑΕΛ ήταν ο Mc Clure (29 πόντοι, 4/5 βολές, 5/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 1 ριμπάουντ)

Στον μεγάλο τελικό που θα γίνει μεθαύριο Κυριακή (14/04), θα έχει για αντίπαλο την Πρίστινα.

Πολύ καλό ξεκίνημα για την ΑΕΛ, που αρχικά προηγήθηκε με 9-4, χάριν στο γρήγορο ρυθμό που είχε επιβάλει. Όμως στη συνέχεια η Peja έδειξε αντίδραση, για να ισοφαρίσει σε 15-15.

Από το σημείο εκείνο και ως την ολοκλήρωση του 1ου κομματιού στην αναμέτρηση, το προβάδισμα άλλαζε κάτοχο και στο 10`, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 22-21.

Η ομάδα του Κοσσόβου έκανε δυνατό ξεκίνημα στη 2η περίοδο και έτσι προηγήθηκε με 28-21.

Στη συνέχεια όμως η ΑΕΛ κυριαρχώντας σε άμυνα και επίθεση, για να δημιουργήσει έτσι ένα σερί 13-3, για να προσπεράσει με 34-31.

Από το σημείο εκείνο και σε ένα συνεχιζόμενο γρήγορο ρυθμό, το προβάδισμα άλλαζε και πάλι κάτοχο, καθώς και οι δυο ομάδες ήταν αρκετά εύστοχες και με το επί μέρους σκορ στη 2η περίοδο, να είναι στο 28-28, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 50-49.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για την ΑΕΛ στην 3η περίοδο καθώς με 12-2 σερί, προσπέρασε με 61-52, με τον Mc Clure, να δίνει αρκετές λύσεις στην επίθεση.

Λίγο μετά, η υπέρ της ΑΕΛ διαφορά, ανέβηκε στο +13, όταν το σκορ πήγε στο 71-58. Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα, ως το σημείο εκείνο, τη στιγμή που η ανασταλτική λειτουργία της γηπεδούχου ήταν εμφανής.

Ωστόσο στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι, βρίσκοντας λύσεις από την περιφέρεια, μείωσαν κάπως, αλλά στο τέλος της 3ης περιόδου, η ΑΕΛ προηγήθηκε με 79-70.

Στο – 4 (83-79) έριξε τη διαφορά στις αρχές της 4ης περιόδου η ομάδα του Κοσσόβου και η συνέχεια αναμενόταν δραματική, αλλά λίγο μετά η ΑΕΛ, άνοιξε τη διαφορά στο +9, όταν προηγήθηκε με 89-80.

Τίποτα όμως δεν είχε τελειώσει, καθώς λίγο μετά το 36`, η Peja μείωσε σε 92-88, αλλά λίγη ώρα μετά, η γαλαζοκίτρινη ομάδα ανέβασε τη διαφορά στο +8, όταν προηγήθηκε με 96-88 και πλέον ήταν κοντά στην πρόκριση, στην οποία έφθασε τελικά με σκορ 99-94.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 49-50, 79-70, 99-94.

Payabl. EKA ΑΕΛ (Κάλια Παπαδοπούλου): Μάρκου, Grant 12, Mc Clure 29 (5), Μύθιλλος 5 (1), Shepherd 18 (1), Davis 2, Makuoi 11, Χριστοφίδης 2, Flowers 18 (4), Γεωργίου 2.

Peja (Rami Hatar): Mala 5 (1), D. Davis 24 (3), Qallakaj 4, J. Davis 13, Ismaili, Thomas 23 (6), Hall 22, Zeqiri 3.