Μπάσκετ: Νίκη της ΑΕΚ κόντρα στον Απόλλωνα

Η Πετρολίνα ΑΕΚ πήρε την εντός έδρας νίκη επί του Απόλλωνα, με 118-73 στον αγώνα της την 2ης φάση της ΟΠΑΠ Basket League. Η ομάδα της Λάρνακας ισοβαθμεί στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με την Ανόρθωση

Η ΑΕΚ μπήκε μπροστά στο σκορ και πήρε προβάδισμα 7-0 στο 2’, με τον Απόλλωνα να μειώνει σε 7-2 στο επόμενο λεπτό. Με το τρίποντο του Hollingsworth στο 4’ η διαφορά ανέβηκε στο +9 (15-4), και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 32-13. Η ομάδα του Κιτίου συνέχισε να παίζει επιθετικά και με το τρίποντο του Σιζόπουλου στο 16’ το σκορ διαμορφώθηκε σε 49-25. Με εύστοχες βολές του Ηλιάδη στο 17’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 49-27 και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 58-33.

Οι «κιτρινοπράσινοι» διατηρούσαν το προβάδισμά τους. Με τον Παντελή να ευστοχεί σε 2 τρίποντα στο 25’, έκανε το 67-45. Η ομάδα της Λεμεσού μείωσε με 3 εύστοχες βολές στο 27’ για το 74-48, προσπαθώντας να μειώσουν τη διαφορά. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τα περισσότερα καλάθια, πετυχαίνοντας 35 πόντους, με τον Απόλλωνα να πετυχαίνει 19. Η ΑΕΚ έλεγχαν το παιχνίδι μέχρι το τέλος του αγώνα παίρνοντας τη νίκη με 118-73.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-13, 58-33, 83-54, 118-73

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Hollingsworth 12 (3), Adway 18, Σιμιτζής 13 (3), Παντελή 9 (3), Μαντοβάνης 5, Bishop 4, Πενταρής 9 (3), Σιζόπουλος 9 (3), Στυλιανού 7 (1), Λοϊζίδης 8, Bejjani 9 (1), Τσουλούπας 15 (2)

Απόλλων (Δημήτρης Παπαδόπουλος): Ηλιάδης 21 (2), Κωνσταντίνου, Παντουρής 12 (2), Κωνσταντίνου 21 (5), Γρίβας 16