Στον ΑΠΟΠ το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν

Νικητές οι Παφίτες στην παράταση

Mε συναρπαστική εξέλιξη και με τον ΑΠΟΠ να παίρνει εν τέλει το πρώτο ροζ φύλλο της χρονιάς, κερδίζοντας στην παράταση με 91-88 την ΕΘΑ, άνοιξε η αυλαία του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών 2023-24.

H EΘΑ με λέι απ του Hightower στα πρώτα δευτερόλεπτα πέτυχε τους πρώτους πόντους στο παιχνίδι (0-2), με τον ΑΠΟΠ να παίρνει προβάδισμα στο 3' με το δίποντο του Rogers (4-3). Στο 8' οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν διαφορά έξι πόντων (9-15) με τη βολή από τον Hightower, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με καλάθι του Mckissic (14-17).

Στο 15' με καλάθι του Rogers οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά 31-29, με το συγκρότημα της Έγκωμης ακολούθως να φτιάχνει σερί 15 πόντων που κράτησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Συγκεκριμένα με το τρίποντο του Jenkins Jr μισό λεπτό πριν από το τέλος της δεύτερης περιόδου η ΕΘΑ ήταν μπροστά με 13 πόντους (31-44). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν στααδιακά να ψαλιδίσουν τη διαφορά και πέτυχαν να περάσουν μπροστά ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος της περιόδου με το λέι απ του Rogers (55-54).

Με τις δυο βολές του Hightower η ΕΘΑ μπήκα ξανά μπροστά με έναν πόντο (55-56), ενώ έκανε αρχή στο τέταρτο δεκάλεπτο με τρίποντο του ίδιου καλαθοσφαιριστή (55-59). Μετά από εναλλαγές στο σκορ, οι «κιτρινόμαυροι» στο 38' με τρεις βολές από τον Reed είχαν διαφορά εννέα πόντων (66-75). Ο ΑΠΟΠ με τέσσερις πόντους από τον Rogers και πέντε από τον Mckissic έφερε τον αγώνα στα ίσα 75-75 και με ένα λεπτό να απομένει για τη λήξη.

Το καλάθι του Κωνσταντίνου και η βολή του Hightower έδωσαν στην ΕΘΑ αέρα τριών πόντων (75-78), με τον Coleman λίγο πριν από το τέλος με τρίποντο να ισοφαρίζει 78-78 και να στέλνει τον αγώνα στην πεντάλεπτη παράταση.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι συναρπαστικό και στην παράταση, καθώς μισό λεπτό πριν από το τέλος η διαφορά ήταν μόλις στον ένα πόντο (89-88), με τον ΑΠΟΠ να κλείνει το σκορ και να παίρνει το ροζ φύλλο με δυο βολές από τον Rogers (91-88).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-17,  31-44, 55-56, 78-78, 91-88παρ.

ΑΠΟΠ (Αλέξης Λεκισβίλι): Coleman 8 (2), Perry 2, Rogers 41 (1), Σταύρου, Παπαδημητρίου 7 (1), Μckissic 30 (3), Aηδονίδης 3 (1)

ΕΘΑ (Κυριάκος Γιαγκουλλής): Jenkins Jr 5 (1), Kωνσταντίνου 6, Ηightower 31 (6), Nεοφύτου 4, Stevenson 7, Farisoglu, Xατζηκώστας 10 (1), Reed 25 (4)