Στον Κεραυνό το ντέρμπι(pics)

Εντός έδρας νίκη για τον Κεραυνό που επικράτησε μέσα στο "Κώστας Παπαέλληνας" του ΑΠΟΕΛ με 78-69, σε αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας. Ο ΑΠΟΕΛ πραγματοποίησε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, με τον Κεραυνό να ανεβάζει στροφές στην συνέχεια και να παίρνει στο τέλος την νίκη. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Μοχάμεντ Αμπουκάρ με 22 πόντους (5 ριμπάουντ, 2 ασσίστ). Εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησε και ο Σάιμον Μιχαήλ με 12 πόντους (3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Ο Κεραυνός ξεκίνησε το παιχνίδι με δύο πόντους του Αμπουκάρ, ωστόσο ο ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στο παρκέ στα πρώτα λεπτά του αγώνα, καταφέρνοντας στην συνέχεια να σημειώσει οκτώ σερί πόντους (τέσσερις ο Κασκίρης, από δύο οι Παντούρης-Μόμπλεϊ) φέρνοντας το σκορ στο 8-2 μέχρι το 3:30. Ο Κεραυνός στο επόμενο τρίλεπτο ήταν ανεβασμένος, καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα με 12-11, ενώ στο 7' το σκορ οδηγήθηκε στο 14-14. Στο τελευταίο τρίλεπτο της Α' περιόδου οι φιλοξενούμενοι ήταν ξανά καλύτεροι, σημειώνοντας εννέα πόντους, ενώ δέχθηκαν δύο, με το σκορ να οδηγείται στο 25-16.

Με τέσσερις πόντους από τους Παρκς και Μπάρκερ ξεκίνησαν την δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι, μειώνοντας την διαφορά στους πέντε (25-20). Οι "ερυθροκίτρινοι" συνέχισαν να πιέζουν, μειώνοντας μέχρι το 12:30 κατά ένα ακόμα πόντο την διαφορά (28-24), με το συγκρότημα του Δημήτρη Κουστένη να σημειώνει έξι πόντους στην συνέχεια (τέσσερις ο Μόμπλεϊ, δύο ο Μπάσεϊ) και να φέρνει την διαφορά στους δέκα (34-24). Μέχρι το 19' ο Κεραυνός σημείωσε δέκα πόντους ενώ δέχθηκε τρεις, μειώνοντας έτσι σε 37-34, ενώ με το τέλος του ημιχρόνου το σκορ έφθασε στο 40-36 υπέρ του ΑΠΟΕΛ.

Αρκετά δυνατά ξεκίνησε το Β' ημίχρονο ο Κεραυνός, σημειώνοντας εννέα πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, παίρνοντας προβάδισμα με 45-42 το οποίο διατήρησε μέχρι και τα μισά της τρίτης περιόδου. Έπειτα ο ΑΠΟΕΛ ήταν ανεβασμένος και είδαμε ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι, όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν από πόντο σε πόντο μέχρι το 26:30 όπου το σκορ ήταν στο 49-48. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με δύο απανωτά τρίποντα του Μιχαήλ και τρεις πόντους από τον Αμπουκάρ έφεραν την διαφορά στους δέκα (58-48). Οι "γαλαζοκίτρινοι" μείωσαν την διαφορά στους έξι μέχρι το τέλος της περιόδου με το σκορ να είναι στο 61-55.

Ο Αμπουκάρ με δίποντο στα πρώτα στάδια της Δ' περιόδου έφερε το σκορ στο 63-55, για να απαντήσει ο ΑΠΟΕΛ με τρεις πόντους (δύο ο Μπερνατόφσκι, ένα ο Ράιτ) μειώνοντας σε 63-58. Έπειτα η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη σημείωσε επτά σερί πόντους (πέντε ο Παρκς, δύο ο Μπάρκερ) δημιουργώντας διαφορά δώδεκα πόντων στο παιχνίδι (70-58). Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια διατήρησαν το προβάδισμα τους, με την διαφορά να παραμένει στους δώδεκα και στην συνέχεια, όταν το σκορ ήταν στο 75-63 στο 36:15. Με την ολοκλήρωση του αγώνα ο Κεραυνός πήρε την νίκη με τελικό σκορ 78-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-25, 36-40, 61-55, 78-69