Καλαθόσφαιρα: Νίκες για Κεραυνό και ΑΕΚ

Με νικητή τον Κεραυνό τελείωσε το πρώτο χρονικά παιχνίδι για τη 18η αγωνιστική, στην 1η φάση της OΠAΠ Basket League.

Στην αναμέτρηση που έγινε στο Λευκόθεο, ο Κεραυνός κέρδισε τον ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα με 75-61 και έτσι, συνεχίζει να διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες του για να τερματίσει στην 1η θέση με το πέρας της 1ης φάσης.

Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 34-33 για τον Κεραυνό και ενώ το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο ως και το 35`, αλλά από το χρονικό εκείνο σημείο, οι νικητές ξέφυγαν και έφθασαν στη νίκη.

Κορυφαίος για τη νικήτρια ομάδα ήταν ο Taylor (13 πόντοι, 3/3 βολές, 5/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 16 ριμπάουντ).

14η νίκη για τον Κεραυνό σε 16 παιχνίδια και 5η ήττα για τον ΑΠΟΕΛ σε επίσης 16 παιχνίδια.

Δυνατό ξεκίνημα από πλευράς ΑΠΟΕΛ, που προηγήθηκε στην αρχή με 8-2. Ωστόσο ο Κεραυνός αντέδρασε άμεσα και δημιουργώντας ένα σερί 13-3, προσπέρασε με 15-11 λίγο πριν το 9`, ενώ στο τέλος της 1ης περιόδου, οι ερυθροκίτρινοι ήταν μπροστά με 17-15.

Ήταν γενικά ένα χρονικό διάστημα αργού ρυθμού, με τις δυο ομάδες να είναι εμφαντικές στο ανασταλτικό παιχνίδι, τη στιγμή πάντως που ο Nottage, έδινε αρκετούς πόντους για τους γηπεδούχους.

Ο Κεραυνός ήταν η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα κατά τη 2η περίοδο και αρχικά, προηγήθηκε με 28-20 και λίγο μετά, με 32-24. Οι φιλοξενούμενοι, εύρισκαν λύσεις με τον Raynolds.

Όμως στη συνέχεια, ο βελτιωμένος αμυντικά ΑΠΟΕΛ, αντέδρασε με τη σειρά του και με ένα δικό του σερί, που έφθασε στο 8-2, με τη λήξη του ημιχρόνου, έριξε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της και με το σκορ να φθάνει στο 34-33 για τον Κεραυνό.

Αργός ήταν ο ρυθμός και κατά τη 2η περίοδο και το ίδιο τέμπο, συνεχίστηκε και στην αρχή της 3ης περιόδου. Μετά το 37-37 στις αρχές, ο Κεραυνός πραγματοποίησε ένα 5-0 σερί, με ισάριθμους πόντους του Taylor και έτσι λίγο πριν το 25`, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 42-37, αλλά στη συνέχεια με 6-2 σερί, ο ΑΠΟΕΛ μείωσε σε 44-43.

Στα χρονικά σημεία που ακολούθησαν, ο Κεραυνός συντηρούσε ένα ελαφρύ προβάδισμα, τη στιγμή που ο Blackmon, έδινε πόντους για τους γηπεδούχους.

Με την ολοκλήρωση του 3ου κομματιού της αναμέτρησης, ο Κεραυνός ανέβασε τη διαφορά στο +8, όταν προηγήθηκε με 53-45.

Με 8-0 σερί για τον ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε η 4η περίοδος και έτσι οι γηπεδούχοι, έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, καθώς ισοφάρισαν σε 53-53. Χωρίς σκορ έμεινε ο Κεραυνός στα 3 περίπου πρώτα λεπτά του χρονικού αυτού διαστήματος.

Όμως στη συνέχεια ο Κεραυνός δημιουργώντας ένα σερί 13-3, πήρε προβάδισμα με 66-56.

Πλέον το χρονόμετρο είχε περάσει και το 35` και είχε εισέλθει στην τελική της ευθεία και ήταν η πρώτη φορά που μια από τις δυο ομάδες, είχε φθάσει σε διψήφια διαφορά.

Μάλιστα στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι, ανέβασαν τη διαφορά στο +15, όταν προηγήθηκαν με 73-58, κάτι που συνέβη λίγο πριν το 38` και πλέον ο Κεραυνός ήταν πολύ κοντά στη νίκη.

Όπως και τελικά έγινε μιας και ο ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να μειώσει σε αισθητό βαθμό και έτσι ο Κεραυνός πήρε τη νίκη με 75-61.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-17, 33-34, 45-53, 61-75.

ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα (Γιάννης Δαμαλής): Blackmon 23 (3), Γεωργακούδης 2, Grace 6 (2), Galloway 5, Nottage 19 (4), Γιανναράς 2, Strong 2, Σολωμού 2, Πυρίλλης.

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Μιχαήλ 9 (1), Στυλιανού 6, Crocket 7 (1), Raynolds 10 (1), Taylor 13, Chandler 16 (2), Πασιαλής 3 (1), Τίγκας 11 (1).

Tην τρίτη συνεχόμενη και 14η συνολικά νίκη της πέτυχε η Πετρολίνα ΑΕΚ επικρατώντας εντός έδρας με 120-80 της ΠΑΕΕΚ, για την 18η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League.

Για την ομάδα της Λάρνακας πέτυχαν πόντους και οι δέκα καλαθοσφαιριστές που χρησιμοποιήθηκαν με έξι από αυτούς να φθάνουν σε διψήφιο αριθμό. Πρώτος στο σκοράρισμα για τους νικητές ήταν ο Κωνσταντίνος Σιμιτζής με 22 πόντους, ενώ τον ακολούθησε με 21 ο Quindarious De Avundre Brown.

Η ΠΑΕΕΚ πέτυχε τους πρώτους πόντους στον αγώνα με το τρίποντο του Sanders, για να ακολουθήσουν δυο καλάθια από τους Σιζόπουλο και Hollingsworth για λογιαρασμό της Πετρολίνας ΑΕΚ, με τη διαφορά  στο 4' να είναι στον πόντο (12-11) μετά το λέι απ του Βασιλείου.

Στο 7' οι «κιτρινοπράσινοι» απέκτησαν διαφορά με διψήφιο αριθμό (27-17) μετά το τρίποντο από τον Σιζόπουλο, με την απόσταση ανάμεσα στις δυο ομάδες να είναι η ίδια στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου που έκλεισε με το δίποντο του Σιμιτζή (35-25).

Στο 18' η ομάδα της Λάρνακας με τις βολές του Brown βρέθηκαν μπροστά με 15 πόντους (58-43), με τον ίδιο καλαθοσφαιριστή να πετυχαίνει τον τελευταίο πόντο του αγώνα για να φθάσει τη διαφορά στην μέγιστη αξία της στο πρώτο ημίχρονο (63-47).

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν την ψαλίδα του σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, κατά το οποίο πέτυχαν συνολικά 34 πόντους έναντι 14 της ομάδας της Κερύνειας και έτσι στο τέλος της περιόδου με τη βολή του Παντελή ήταν μπροστά με 97-61.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Πετρολίνα ΑΕΚ απλά σφράγισε το ροζ φύλλο της, φθάνοντας τη διαφορά στους 40 πόντους (120-80).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-25, 63-47, 97-61, 120-80