Balkan League: Μεγάλη νίκη της ΑΕΛ και κοντά στην 1η θέση

Έφτασε τις πέντε νίκες σε επτά αγώνες

Πολύ κοντά στην κατάκτηση της 1ης θέσης για τη φάση του ομίλου της Βαλκανικής Λίγκας βρίσκεται η Payabl. EKA AEΛ, μετά την αποψινή της νίκη επί της Peja Κοσσόβου με 85-80.

Στην αναμέτρηση, που παρακολούθησε αρκετός κόσμος στην αίθουσα «Ν. Σολομωνίδης», η ομάδα της Λεμεσού έφθασε στη νίκη με και μετά από αυτό το αποτέλεσμα, έχει φθάσει στις πέντε νίκες σε επτά αγώνες, ενώ έχοντας ήδη κερδίσει και εκτός έδρας την αποψινή της αντίπαλο, έχει αποκτήσει πλεονέκτημα, ακόμα και σε ενδεχόμενο ισοβαθμίας μαζί της.

Κορυφαίος για την ΑΕΛ ήταν ο Shepherd (29 πόντοι, 5/7 βολές, 6/12 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

Παιχνίδι γρήγορου ρυθμού, αλλά και με τις δυο ομάδες να είναι εύστοχες, ήταν το σκηνικό που παρακολούθησαν οι φίλαθλοι σε γενικές γραμμές κατά το 1ο κομμάτι της αναμέτρησης.

Όσο δε για τη διακύμανση, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς κάτοχο και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, να μην μπορεί να αποκτήσει κάποια διαφορά και υπό την έννοια ότι ήταν ακόμη νωρίς.

Πάντως για την ΑΕΛ, ο Shepherd, έδινε αρκετούς πόντους και ενώ το σκορ στο 10`, ήταν στο 25-25, ο Αμερικανός γκαρντ της γηπεδούχου, είχε ήδη σημειώσει 15 πόντους.

Πολύ καλό το ξεκίνημα της ΑΕΛ στη 2η περίοδο, καθώς με 11-2 σερί προηγήθηκε με 36-27.

Όσο για την εικόνα, ο ρυθμός έγινε πιο αργός, κάτι όμως που είχε να κάνει και με τη δυνατή άμυνα της ΑΕΛ, που περιόρισε σε αισθητό βαθμό το σκοράρισμα της αντιπάλου της.

Όμως η άμυνα ζώνης της Peja, προκάλεσε πρόβλημα στη συνέχεια για την ΑΕΛ και έτσι η ομάδα του Κοσσόβου με 8-0 σερί, μείωσε σε 38-37, ενώ λίγο μετά, ισοφάρισε σε 40-40, ενώ στο τέλος του ημιχρόνου, το σκορ έγινε 42-40 για την ΑΕΛ.

Η δυνατή άμυνα που παρουσίασε η ΑΕΛ στις αρχές της 3ης περιόδου, είχε σαν αποτέλεσμα να αποκτήσει διαφορά με +9, όταν λίγο πριν το 24`, το σκορ πήγε στο 55-46 για τους Γαλαζοκίτρινους.

Αν και στη συνέχεια η ομάδα του Κοσσόβου μείωσε κάπως, στη συνέχεια η ΑΕΛ ανέβηκε και πάλι σε μια διαφορά σχετικής ασφαλείας, αλλά και πάλι η Peja μείωσε και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, να κυμαίνεται η διαφορά μεταξύ 5 και 9 πόντων, πάντα για την ΑΕΛ που προηγήθηκε στο 30` με 66-58.

Σε αργό ρυθμό ξεκίνησε η 4η περίοδος, με την ΑΕΛ να συντηρεί ένα ελαφρύ προβάδισμα με το σκορ να πηγαίνει στο 70-64 στο 34`, αλλά στο 36`, η Peja μείωσε σε 73-70, αλλά λίγο πριν το 38`, η ΑΕΛ προηγήθηκε με 78-72 και ήταν πιο κοντά στη νίκη.

Όλα κρίθηκαν στο 39`, όταν η ΑΕΛ προηγήθηκε με 80-72 και παρότι στη συνέχεια η ομάδα του Κοσσόβου, μείωσε στους 4, η ΑΕΛ πήρε τελικά τη νίκη με 85-80.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-25, 42-40, 66-58, 85-80.

Payabl. EKA AEΛ (Κάλια Παπαδοπούλου): Mc Clure 20 (3), Μύθιλλος 2, Shepherd 29 (4), Αρμακόλας, Μονιάτης, Davis 12 (2), Makuoi 4, Flowers 16 (2), Γεωργίου 2.

Peja (Rami Hadar): Mala 2, D. Davis 19 (2), Doucuore 7, Qallaka 9 (3), Berisha, J. Davis 11 (1), Thomas 21 (4), Ahmedi, Hall 11.