ΑΕΛ: Πάλεψε αλλά έχασε στις λεπτομέρειες στο Μαυροβούνιο

Παρά την τεράστια προσπάθειά

Παρά την τεράστια προσπάθειά της και τη μάχη μέχρι το τέλος του αγώνα η Payabl. EKA ΑΕΛ BC δέχθηκε την πρώτη της ήττα, μετά από δύο διαδοχικές νίκες,  χάνοντας στο Μαυροβούνιο από την KK Lovcen 1947 με 78-75, στον τρίτο της αγώνα για την Delasport Balkan League.

H ΑΕΛ με τρίποντο του Flowers πέτυχε τους πρώτους πόντους στον αγώνα, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 4' μετά από οκτώ συνεχόμενους πόντους από τον Stevanovic (14-10). Οι δυο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου που βρήκε την KK Lovcen 1947 να προηγείται με δύο πόντους (23-21).

Στη δεύτερη περίοδο, στο 17' οι Μαυροβούνιοι ήταν μπροστά με έξι πόντους (37-31), με τους «γαλαζοκίτρινους» μετά από δύο δίποντα του Makuoi και τρίποντο από τον Flowers, να παίρνουν το προβάδισμα με διαφορά ενός πόντου (37-38), που κρατήθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τις δυο ομάδες να πετυχαίνουν από ένα καλάθι.

Η ομάδα της Λεμεσού μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με δίποντο του Shepherd και τρίποντο του Flowers (39-45), ενώ με τρίποντο του Μάρκου στο 29' έκλεισε την περίοδο αυτή όντας μπροστά στο σκορ με οκτώ πόντους (50-58).

Οι γηπεδούχοι κάλυψαν τη διαφορά και στο 34' με καλάθι του Ισλάμοβιτς βρέθηκαν μπροστά με 62-60. Στο 38' η KK Lovcen 1947 προηγείτο με 72-66 μετά από δύο πετυχημένες βολές του Stevanovic (72-66), με την ΑΕΛ να ισοφαρίζει 72-72 μετά από δύο τρίποντα του Flowers. Mε μισό λεπτό να απομένει ο Vribca με λέι απ έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του (74-72) και τα εναπομείναντα δευτερόλεπτα ήταν θρίλερ!

Στα εννέα δευτερόλεπτα ο Flowers στήθηκε στη γραμμή των βολών και ήταν εύστοχος στη μία (74-73). Στη συνέχεια με δύο βολές ο Islamovic έκανε το 76-73, o Shepherd μείωσε εκ νέου σε 76-75 από δυο εύστοχες βολές, για να πάρει το ροζ φύλλο στους γηπεδούχους με τελικό σκορ 78-75 μετά από τις δυο βολές του Stevanovic.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-21, 39-40, 50-58, 78-75