ΑΕΛ: Εκκωφαντική επιστροφή της «Βασίλισσας» στην Ευρώπη!

Κερδισε με 51 πόντους διαφορά

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για τη Delasport Βαλκανική λίγκα, η Payabl. EKA ΑΕΛ, καθώς στο παιχνίδι που έγινε στο «Ν. Σολομωνίδης», οι γαλαζοκίτρινοι κέρδισαν εύκολα την KK Pljevlja Μαυροβουνίου με 93-42.

Έτσι, η ομάδα της Λεμεσού, με το που επέστρεψε στις διεθνείς διοργανώσεις μετά από 13 χρόνια, κάνοντας αυτήν την αρχή, μπορεί να ελπίζει σε μια μεγάλη διεθνή διάκριση.

Η ΑΕΛ ήταν καλύτερη σε σχέση με την ομάδα του Μαυροβουνίου, καθώς ήταν χαρακτηριστικό το ότι, στην 1η περίοδο είχε προηγηθεί με 25-10 και στο τέλος του ημιχρόνου με 50-24.

Κορυφαίος για την ΑΕΛ ήταν ο Flowers (20 πόντοι, 1/3 βολές, 5/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 11 ριμπάουντ).

Πολύ καλό ξεκίνημα για την ΑΕΛ, η οποία προηγήθηκε αρχικά με 9-0 και στη συνέχεια με 13-1, έχοντας επιβάλει το δικό της ρυθμό, με ευστοχία στην επίθεση και δυνατή άμυνα, ειδικά κοντά στο καλάθι.

Στα αρχικά χρονικά σημεία, η διαφορά ανέβαινε διαρκώς, υπέρ της ΑΕΛ και έτσι, λίγο μετά το 5` το σκορ πήγε στο 20-4 με το Shepherd, να δίνει τις περισσότερες εκτελεστικές λύσεις.

Με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, οι Γαλαζοκίτρινοι προηγήθηκαν με 25-10.

Η ΑΕΛ συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και στην 2η περίοδο και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, να ανεβάζει και άλλο την υπέρ της διαφορά, η οποία λίγο μετά το 16`, είχε φθάσει στο +30 (45-15).

Ο νέος Αμερικανός άσος της ΑΕΛ, ο Flowers, είχε πάρει σειρά για να δίνει σκορ στην επίθεση για τη γηπεδούχο, που προηγήθηκε στο ημίχρονο με 50-24.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι από πλευράς διακύμανσης κατά το ξεκίνημα της 3ης περιόδου, με τη διαφορά να παραμένει σε ψηλά επίπεδα και κοντά στο +30, πάντα για την ΑΕΛ, που πλέον όσο λιγόστευε ο χρόνος, γινόταν και σύμμαχος της.

Ωστόσο στη συνέχεια η ΑΕΛ, ανέβασε και πάλι τους ρυθμούς της και στο τέλος της 3ης περιόδου, η διαφορά πλησίασε στους 40 πόντους, καθώς το σκορ πήγε στο 72-33.

Μετά από την εξέλιξη αυτή, η 4η περίοδος, απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα και βέβαια η διάρκεια της, ήταν όση και η απόσταση που χώριζε την ΑΕΛ από ένα νικηφόρο ξεκίνημα στη Βαλκανική λίγκα.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν η τελευταία περίοδος και το μόνο ζητούμενο, ήταν το που θα έφθανε ο δείκτης του σκορ. Λίγο μετά το 35`, η διαφορά έφθασε στους 50 πόντους (86-36).

Η ΑΕΛ κέρδισε το παιχνίδι με τελικό σκορ 93-42.

Δεκάλεπτα: 25-10, 50-24, 72-33, 93-42.