Δύσκολη εντός έδρας νίκη για την Ένωση

Η Ένωση Νέων Παραλιμνίου δυσκολεύτηκε αρκετά, όμως επικράτησε εντός έδρας του Απόλλωνα στο Αυγόρου, με 81-73. Η ομάδα της Λεμεσού ξεκίνησε πιο καλά το παιχνίδι, και διατήρησε προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Μάλιστα οι «γαλάζιοι» κατάφεραν να προηγηθούν μέχρι και με 19 πόντους διαφορά. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση ανέβασε στροφές, καταφέρνοντας αρχικά να μειώσει στο σκορ και να πάρει προβάδισμα περίπου δυόμιση λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, το οποίο διατήρησε μέχρι τέλους. Αυτή ήταν η όγδοη φετινή νίκη για την ΕΝΠ που έφτασε στους 21 βαθμούς και παραμένει στην 3η θέση της βαθμολογίας, ενώ για τον Απόλλωνα ήταν η εντέκατη ήττα, σε δεκατρείς αγώνες, φτάνοντας στους 15 βαθμούς και παραμένοντας στην 6η θέση. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Τεϊβόν Μάιερς με 27 πόντους (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι, που πήραν προβάδισμα με 6-0 στο 1:15 (από δύο οι Παντούρης, Μπλάκμον και Τέρμαν). Η αντίδραση της ΕΝΠ ήταν άμεση, αφού μέχρι το 3’ σημείωσε εννέα πόντους (επτά ο Μάιερς, δύο ο Χίκεϊ) παίρνοντας προβάδισμα με 9-7. Οι «γαλάζιοι» ήταν καλύτεροι αργότερα, καταφέρνοντας μέχρι το 7’ να πετύχουν δεκατέσσερις πόντους, ενώ δέχθηκαν δύο, οδηγώντας το σκορ στο 21-11. Οι «φιλοξενούμενοι» αύξησαν την διαφορά στους δεκατρείς μέχρι το 8:30, όπου το σκορ ήταν στο 26-13, με τον Άτγουντ να πετυχαίνει τέσσερις πόντους πριν την ολοκλήρωση της περιόδου και να μειώνει σε 26-17.

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκε στην Β’ περίοδο ο Απόλλωνας, όπου κατάφερε μέχρι το 13’ να αυξήσει την διαφορά στο σκορ στους 19 πόντους (39-20). Έπειτα οι «βυσσινί» ήταν βελτιωμένοι, καταφέρνοντας έως το 16:30 να μειώσουν σε 41-31. Μέχρι το 18:15 οι δύο ομάδες σημείωσαν από πέντε πόντους, με το σκορ να οδηγείται στο 46-36. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα της Λεμεσού να είναι μπροστά στο σκορ με 49-36.

Από δύο πόντους σημείωσαν μέχρι το 21’ οι δύο ομάδες (Μαντοβάνης για Απόλλων, Άτγουντ για ΕΝΠ) με το σκορ να πηγαίνει στο 51-38. Στο 24’ το σκορ ήταν στο 55-41 για τον Απόλλωνα, με τους γηπεδούχους να σημειώνουν επτά πόντους έως το 25:30 (τρίποντο ο Άτγουντ, από δύο οι Χίκεϊ-Μάιερς) μειώνοντας στους επτά την διαφορά (55-48). Οι γηπεδούχοι μέχρι το 27’ μείωσαν κατά ένα ακόμα πόντο την διαφορά, με το σκορ να είναι στο 57-51. Ένα λεπτό αργότερα το σκορ ήταν στο 61-55, ενώ με το τέλος της περιόδου ο Απόλλωνας ήταν μπροστά με 67-59.

Με λέι απ του Μάιερς μπήκε στην Δ’ περίοδο η ΕΝΠ, μειώνοντας σε 67-61, για να ακολουθήσουν τέσσερις πόντοι από τους Φίλερ και Μπλάκμον (71-61). Μέχρι το 34:30 οι «βυσσινί» σημείωσαν πέντε πόντους (τρίποντο ο Άτγουντ, δύο ο Χίκεϊ) μειώνοντας στους τρεις την διαφορά (72-69), ενώ ακολούθησε ένας πόντος για τον Απόλλωνα με τον Τέρμαν (73-69). Στην συνέχεια η Ένωση σημείωσε δώδεκα πόντους (επτά ο Χίκεϊ, από δύο οι Παπαδόπουλος-Μάιερς, ένα ο Άτγουντ), φέρνοντας το σκορ στο τελικό 81-73.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-26, 36-49, 59-67, 81-73

Ε.Ν. Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος)

Άτγουντ 23 (4), Χίκεϊ 19 (1), Μάιερς 27 (1), Σολωμού 4, Πυρίλλης, Παπαδόπουλος 5 (1), Ζάντης 3 (1), Χαραλάμπους.

Απόλλωνας (Λούκας Αντωνίου)

Φίλερ 14 (3), Τέρμαν 12, Μπλάκμον 16 (1), Παντούρης 13 (1), Σάμουελς 11 (3), Ηλιάδης, Τομπάζος 3 (1), Μαντοβάνης 4, Μακρυγιάννης.

Α Κατηγορία Ανδρών: Τελευταία Ενημέρωση