Ο απολογισμός των διεθνών μας που αγωνίζονται στο εξωτερικό

Γκολ πέτυχαν οι Ιωάννης Πίττας, Κωνσταντίνος Λαϊφης, Έκτωρ Κυπριανού και Σταύρος Γαβριήλ

Αρκετοί διεθνείς της Εθνικής Ανδρών που παίζουν στο εξωτερικό, αγωνίστηκαν το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε με τις ομάδες τους ενώ αρκετοί από αυτούς κατάφεραν να σκοράρουν.

Γκολ πέτυχαν οι Ιωάννης Πίττας, Κωνσταντίνος Λαϊφης, Έκτωρ Κυπριανού και Σταύρος Γαβριήλ ενώ την πρώτη του συμμετοχή στο Ολλανδικό Πρωτάθλημα κατέγραψε ο Λοϊζος Λοϊζου.

Αναλυτικά ο απολογισμός των διεθνών μας που παίζουν στο εξωτερικό:

Αλεξάντερ Γκόγκιτς: Αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα της ομάδας του, της Σεντ Μίρρεν η οποία έχασε με 1-0 από τη Λίβιγκστον για την Πρέμιερ Λιγκ Σκωτίας.

Ανδρέας Καρώ: Αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του εκτός έδρας αγώνα της Μακάμπι Πεταχ Τίκβα με Χάποελ Μπερ Σεβά. Η ομάδα του πήρε ισοπαλία 1-1 για το πρωτάθλημα Ισραήλ.

Γρηγόρης Κάστανος: Μπήκε αλλαγή στο 83ο λεπτό στην ήττα της Σαλερνιτάνα με 4-0 από την Ίντερ.

Έκτωρ Κυπριανού: Άνοιξε το σκορ για την Πίτερμπορο αλλά τελικά η ομάδα του ηττήθηκε με 2-1 από την Μπλακπουλ σε αγώνα για τη League 1 Αγγλίας.

Ζοέλ Μολ: Ήταν βασικός στη νίκη της Σερβέτ με 2-1 επί της Λουγκάνο για το Ελβετικό Πρωτάθλημα το περασμένο Σάββατο.

Ιωάννης Πίττας: Πέτυχε το πρώτο τέρμα της ΑΙΚ Στοκχόλμης στη νίκη της με 3-1 επί της Όρεμπρο για το Κύπελλο Σουηδίας. Ήταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς για τη Σουηδική ομάδα.

Κωνσταντίνος Λαϊφης: Αγωνίστηκε 90 λεπτά και σκόραρε το μοναδικό τέρμα της ομάδας του, της Σταντάρ Λιέγης στην ήττα με 2-1 από τη Βέστερλο για το Βελγικό Πρωτάθλημα.

Κώστας Πηλέας: Ο Πανσερραϊκός αγωνίζεται σήμερα με τον ΟΦΗ.

Λοϊζος Λοϊζου: Έκανε την πρώτη του εμφάνιση με τη Χέρενφεν αγωνιζόμενος ως αλλαγή από το 68ο λεπτό στην ήττα της ομάδας του με 2-0 από την Go Ahead Eagles για το Ολλανδικό πρωτάθλημα.

Μαρίνος Τζιωνής: Το Πρωτάθλημα MLS στις ΗΠΑ στο οποίο αγωνίζεται με την Κάνσας Σίτι, αρχίζει στις 21 Φεβρουαρίου.

Νικόλας Ιωάννου: Αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του εκτός έδρας αγώνα της Κόμο με την Παλέρμο για τη Serie B’. Η Κόμο έχασε με 3-0.

Πιέρος Σωτηρίου: Το Πρωτάθλημα Ιαπωνίας στο οποίο αγωνίζεται με την ομάδα της Χιροσίμα, αρχίζει στις 23 Φεβρουαρίου.

Σταύρος Γαβριήλ: Πέτυχε το πρώτο του τέρμα στο Βελγικό Πρωτάθλημα Challenger Pro League, ανοίγοντας το σκορ στη νίκη της Ζούλτε Βάρεγκεμ με 1-3 επί της Club Brugge NXT

Στέλιος Ανδρέου: Αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα της Σαρλερουά με τη Λέουβεν για το Βελγικό πρωτάθλημα το οποίο τελείωσε ισόπαλο 0-0.