Ήττα της Εθνικής Νεανίδων με 2-1 από τη Β. Ιρλανδία

Η υπερπροσπάθεια της Εθνικής μας ομάδας των Νεανίδων με αντίπαλο τη Βόρειο Ιρλανδία, δεν ήταν αρκετή για να της χαρίσει τουλάχιστον το βαθμό της ισοπαλίας στον τελευταίο αγώνα του 5ου προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νεανίδων.

2-1 το αποτέλεσμα με την Εθνική μας να προηγείται με 1-0 στο ημίχρονο αλλά να χάνει τελικά τον αγώνα από πέναλτι στο 87ο λεπτό.

Για άλλο ένα αγώνα οι νεαρές διεθνείς μας ξεπέρασαν τους εαυτούς τους προσπαθώντας για το καλύτερο δυνατό και μπορούσαν ακόμη και για τη νίκη αφου πέραν του τέρματος, το οποίο σημείωσε η Χρύσω Μιχαήλ με απευθείας φάουλ στο 32ο λεπτό, δημιούργησαν προϋποθέσεις και για άλλα τέρματα.

Τελικά, όπως και στους δύο προηγούμενους αγώνες, λύγισαν στο δεύτερο ημίχρονο και έχασαν σε ένα αγώνα στον οποίο δικαιούνταν κάτι περισσότερο.

Με φάουλ από μακρινή απόσταση στο 32' η Χρύσω Μιχαήλ άνοιξε το σκορ για την Κύπρο. Η Hamilton στο 51' με κεφαλιά και η Bassett με πέναλτι στο 87' διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Η Εθνική μας αγωνίστηκε με την ακόλουθη σύνθεση:

Κύπρος (Α. Βασιλείου): Αντουανέττα Χρυσάνθου, Φιλίππα Σάββα, Ηλιάνα Αντωνίου, Αθηνά Πανταζή, Χρύσω Μιχαήλ, Παναγιώτα Θεοφίλου (75' Αφροδίτη Ευριπίδου), Κατερίνα Παναγιώτου (90' Ραφαέλλα Παύλου), Σταυριάνα Αντωνίου, Μαρία Αναστασία Καρασπύρου, Χαρά Χαραλάμπους (88' Παναγιώτα Νέστωρος), Άννα Γιώρκα.

Αναπληρωματικές: Γεωργία Κατσονούρη , Ελένη Λουκαϊδου, Ευφροσύνη Θεοχάρους, Δέσποινα, Χρυσοστόμου, Χαρίκλεια Διονυσίου, Μαρία Ζαχαρίου

Ο αγώνας έγινε στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης Nelas και το διαιτήτευσε η Viola Raudzina από τη Λετονία.

Στον άλλο σημερινό αγώνα του ομίλου, η Νορβηγία νίκησε την Πορτογαλία με 2-0.