Εθνική Ελπίδων: Παλικαρίσια εμφάνιση και ισοπαλία με Αυστρία

Συμβιβασμός στο Δασάκι

Πρεμιέρα με ισοπαλία για την Εθνική μας ομάδα των Ελπίδων στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Στο Δασάκι αντιμετώπισε την Αυστρία με τις δύο ομάδες να μένουν στο ισόπαλο 1-1.

Η Αυστρία άνοιξε το σκορ στο 56ο λεπτό με τον Ballo και η Κύπρος ισοφάρισε στο 76ο λεπτό με ωραίο γκολ του Σταύρου Γαβριήλ.

Η φιλοξενούμενη ομάδα στο 50ο λεπτό έχασε πέναλτι (άουτ) και στο 51ο λεπτό έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Baiddo.

Οι διεθνείς μας δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για να φτάσουν και σε νικηφόρο αποτέλεσμα απέναντι σε μία φιλόδοξη ομάδα που είχε την υπεροχή στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Με αρκετά νέα πρόσωπα στη νέα διοργάνωση η ομάδα μας, παρουσιάστηκε διεκδικητική και πήρε τον πρώτο της βαθμό και παράλληλα διέκοψε το αρνητικό σερί με τις τρεις συνεχόμενες ήττες σε αγώνες με την Αυστρία.

Κύπρος και Αυστρία συμμετέχουν στον 8ο όμιλο της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος μαζί με τη Γαλλία, τη Σλοβενία και τη Βοσνία / Ερζεγοβίνη.

Κύπρος (Κ. Μακρίδης): Κίττος, Κέρκεζ (76' Κκώστης), Τζιαμά (70' Α. Δημητρίου), Αντωνίου, Χριστοδούλου, Οκκάς, Σατσιάς, Φώτη, Γαβριήλ, Βρόντης (90' Κούτσακος), Σάββα (70' Στ. Γεωργίου)