Με τη γνωστή συνταγή... τριάρα

Χωρίς καλή αμυντική λειτουργία και πολλές αδυναμίες, η Εθνική μας γνώρισε άλλη μια ήττα

Η Εθνική μας ομάδα γνώρισε ακόμη μια ήττα, την τέταρτη διαδοχίκή αυτή την φορά απο την Σκωτία με 3-0 που ήταν σαφώς ανώτερη καθ΄όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Οι Σκωτσέζοι καθάρισαν το παιχνίδι αρκετά νωρίς καθώς σημειώσαν τρία γκολ στο πρώτο μισάωρο του αγώνα.

Α Μέρος

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους ποδοσφαιριστές της Εθνικής Σκωτίας να έχουν την κατοχή της μπάλας με τους διεθνείς μας να περιμένουν να επιτεθούν περισσότερο με αντεπιθέσεις.

Στην πρώτη φάση του παιχνιδιού και συγκεκριμένα στο 6ο λεπτό η Σκωτία άνοιξε το σκορ μετά απο σέντρα του Ρόμπερτσον και απο κοντά ο Μακτόμινει δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ.

Η Εθνική μας ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει στο γρήγορο γκολ των Σκωτσέζων και απείλησε κυρίως με τον Κάστανο. Στο 11ο λεπτό ο μεσοεπιθετικός της Σαρλενιτάνα σούταρε έξω απο την περιοχή με τον τερματοφύλακα της Σκωτίας να μπλοκάρει. Δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Κάστανος βρήκε χώρο και έκανε το σουτ αλλά αυτή τη φορά η μπάλα έφυγε λίγο έξω απο την εστία του Γκουν.

Η Σκωτία στο 16ο λεπτό κατάφερε να σκοράρει και πάλι με τον Ρόμπερτσον να κάνει την σέντρα απο εκτέλεση φάουλ ο Χένρι έκανε τη κεφαλιά βρίσκοντας τον Πόρτεους που απο κοντά δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Μολ.

Το δεύτερο γκολ ευκόλυνε το έργο των Σκωτσέζων που έκαναν ότι ήθελαν στο γήπεδο. Στο 30ο λεπτό σκόραραν και τρίτο γκολ με τον Μακτζίν να κάνει ωραίο πλασέ και να γράφει το 0-3 για την Εθνική του ομάδα.

Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με την Εθνική Σκωτίας να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 3-0.

Β Μέρος
Στο δεύτερο μέρος οι διεθνείς μας μπήκαν κάπως καλύτερα και κυκλοφόρησαν περισσότερο την μπάλα. Απο την άλλη οι Σκωτσέζοι έριξαν αρκετά τον ρυθμό τους καθώς πήραν απο πολύ νωρίς αυτό που ήθελαν.

Στο 56ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι μετά απο ωραία ανάπτυξη η μπάλα έφτασε στον Ρόμπερτσον που έκανε το γύρισμα στον Μακτόμινει αλλά ο τελευταίος δεν κατάφερε να σκοράρει.
Ο Κάστανος ήταν ο ποδοσφαιριστής που μπόρεσε να απειλήσει και πάλι απο πλευράς της Εθνικής μας. Στο 63ο λεπτό ο μεσοεπιθετικός έκανε το σουτ έξω απο την περιοχή με τον τερματοφύλακα της Σκωτίας να μπλοκάρει σταθερά.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά στα εναπομείναντα λεπτά με αποτέλεσμα να λιγοστεύσουν οι τελικές. Παρ'όλα αυτά στο 75ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να σημειώσουν και τέταρτο γκολ με τον Μακτόμινει που έκανε το σουτ αλλά για κακή του τύχη η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι του Μολ.

Με όλα να έχουν κριθεί απο το πρώτο μισάωρο του αγώνα τα λεπτά κύλησαν με την Εθνική μας ομάδα να γνωρίζει ακόμη μια ήττα, την τέταρτη διαδοχική απο την σαφώς πιο ανώτερη Σκωτία.

Κύπρος: Μολ, Αντωνίου, Κορέια, Καρώ, Λαΐφης, Ρομπέρζ, Χ. Κυριάκου, Χαραλάμπους, Κούσουλος, Κάστανος, Πιέρος.

Σκωτία:  Γκουν, Χίκι, Ρόμπερτσον, Μακτόμινει , Τίρνει, Μακτζίν, Μαγκρέγκορ, Άνταμς, Χέντρι, Γκίλμουρ, Πόρτεους

Σκόρερ: -/  6' Μακτόμινει, 16' Πόρτεους, 30' Μακτζίν

Κίτρινες: 8' Κορέια, 56' Πίττας, 84' Ιώαννου/-