Θετικό ντεμπούτο Πάτσεον κόντρα στη Σαλαμίνα (vid)

Η ΑΕΖ έκανε μια καλή εμφάνιση στο «Αμμόχωστος» την οποία συνδύασε με βαθμολογικό κέρδος

Νέα Σαλαμίνα και ΑΕΖ έμειναν στο 1-1 στο «Αμμόχωστος», σε παιχνίδι της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Αν μια ομάδα μπορεί να έχει παράπονο από το αποτέλεσμα αυτή είναι η ΑΕΖ που ήταν καλύτερη. Ο Γιάγκα σκόραρε για την Σαλαμίνα στο 64΄ και η ΑΕΖ ισοφάρισε με το Ταβάρες στο 70ο λεπτό. Έτσι η Νέα Σαλαμίνα έμεινε στην 8η θέση με 35 βαθμούς και η ΑΕΖ στην 12η με 16 βαθμούς.

Α΄ Ημίχρονο

Η αναμέτρηση άρχισε χωρίς κάτι το αξιόλογο μπροστά από τις δυο εστίες με την ομάδα της ΑΕΖ να κρατά περισσότερο μπάλα. Οι δυο προπονητές δεν είχαν σταματήσει λεπτό να δίνουν οδηγίες στους ποδοσφαιριστές τους. Η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να ανέβει μετά το 30ο λεπτό χωρίς ωστόσο να καταφέρει να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση.

Ένα πρώτο ημίχρονο που σημαδεύτηκε από τα πολλά λάθη και από τις δυο ομάδες. Αξιοσημείωτο είναι πως η πρώτη καλή ευκαιρία και τελική στο στόχο ήταν στο 42ο λεπτό με σουτ του Σάντος εντός περιοχής αλλά ο Κίσσας του είπε όχι. Έτσι το πρώτο μέρος έληξε στο ισόπαλο 0-0

Β΄ Ημίχρονο

Η επανάληψη ξεκίνησε όπως ακριβώς τέλειωσε το πρώτο μέρος. Μέσα σε ένα εξάλεπτο είχαμε δυο τέρματα από ένα για την κάθε ομάδα. Πρώτα η ομάδα της Νέας Σαλαμίνας στην πρώτη της τελική στο στόχο ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με το Γιάνγκα στο 64΄ λεπτό και αφού πέρασε σαν αλλαγή 3 λεπτά νωρίτερα δεν λάθεψε από το ύψος του πέναλτι έπειτα από την πασά του Φερνάντες. Η απάντηση από πλευράς ΑΕΖ δεν άργησε να έρθει. Ο Ταβάρες με δική του προσωπική ενεργεία στο 70΄ λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ακολούθως η ΑΕΖ ήταν αυτή που έδειχνε πως το ήθελε περισσότερο. Στο 94ο λεπτό η Σαλαμίνα είχε την ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι αλλά ο Μιλοσάβλιεβιτς του είπε όχι. Μεγάλη απόκρουση στο φινάλε έκανε ο Κίσσας σε σουτ του Ντιγκινί, κρατώντας τον ένα βαθμό για την ομάδα του.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Κονατέ,(82.Οφόρι) Νάρσικνγκ, Μιγκελίτο,(60. Γιάνγκα) Ντουρμισαϊ, Μπεχαράνο, Κονέ,(46. Καρλίτος) Φράγκος,(46.Φερνάντες) Λέουκο,(60.Σεργίου) Εσπόσιτο, Ντιακιτέ.

Στον Πάγκο: Μελίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Φερνάντες, Κουζμάνοβιτς, Καρλίτος, Παπαγεωργίου, Προκοπίου, Γιάνγκα, Οφόρι, Βίκτωρος, Κατσιάρης.

AEZ: Μιλοσάβλιεβιτς, Χρίστου,(66.Παστελλής) Γιαντάλ,(46. Ταβ΄΄αρες) Ε.Αντωνίου, Ελευθερίου, (82. Σιφναίος) Ρόχα Σάντος,(66.Σαρφό) Ρέινολντς, Σαμπό, Κάστρο, Χατζηβασίλης,(82.Ρουίθ) Ντιγκινί.

Στον Πάγκο: Στυλιανού, Μπέκερ, Παστελλής, Κ. Αντωνίου, Σαρφό, Σλόγκαρ, Χριστοφή, Ρουίθ, Σιφναίος, Ιωσηφίδης, Ταβάρες, Ματόνγκο.

Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος
VAR: Χριστοφόρου Μάριος
Σκόρερ: 62. Γιάνγκα / -
Κίτρινες: Εσπόσιτο, Φράγκος,Χριστοδούλου(Προπονητής)  / Παστελλής, Χρίστου, Σαμπό, Ρέινολντς, Ντιγκινί,