«Ερυθρόλευκο» πάρτι (vid)

Κέρδισε τον Εθνικό και ανέβηκε βαθμολογικά η Νέα Σαλαμίνα

Η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε με 4-0 τον Εθνικό Άχνας σε εξ αναβολής αγώνα της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος στο στάδιο «Αμμόχωστος-Επιστροφή».

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι από την ομάδα της Άχνας και δίκαια πήραν το τρίποντο χάρη σε δύο γκολ που ήρθαν στο κάθε ημίχρονο της αναμέτρησης.

Ο Ντιακιτέ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 20΄, ενώ στο 40’ ο Ντουρμισάι έγραψε το 2-0 με το πρώτο του γκολ με την ομάδα της Αμμοχώστου.

Στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης το σύνολο του Χριστοδούλου έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του, καθώς ο Ντορεγκαράι μετά την είσοδο του στο παιχνίδι σκόραρε δις (83',89΄') και διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Έτσι η Νέα Σαλαμίνα πήρε ένα πολύ σημαντικό τ΄ριποντο και ξεφέυγει... για τα καλά από τα χαμηλά της βαθμολογίας αφού ανεβαίνει στην 7η θέση με 12 βαθμούς, ενώ ο ΕΘνικός μένει στην 10η με 8.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Πιο επιθετικά στο παιχνίδι μπήκε η Νέα Σαλαμίνα, που με γρήγορες εναλλαγές της μπάλας γινότανα ρκετά επικίνδυνη. Οι «ερυθρόλευκοι» πίεζαν ψηλά και έκλεβαν μπάλες, με τον Εθνικό να μη μπορεί να κρατήσει καθόλου κατοχή.

Η ομάδα της Αμμοχώστου έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 10ο λεπτό, όταν ο Ντουρμισάι, από δύσκολη γωνία προσπάθησε να νικήσει τον Παναγή και η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.

Ακολούθως η Νέα Σαλαμίνα συνέχισε να έχει την κατοχή αι με υπομονή και πολλές πάσες προσπάθησε να προσεγγίσει την αντίπαλη περιοχή.

Οι «ερυθρόλευκοι» μετουσίωσαν την περιοχή τους σε γκολ στο 20ο λεπτό, με σκόρερ το νΝτιακιτέ που μετά από κόρνερ πήρε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε και στον Παπαγεωργίου και κατέληξε στα δίχτυα. Αυτό ήταν και το τρίτο γκολ του Πορτογάλου αμυντικού στο φετινό πρωτάθλημα.

Στην συνέχεια ο Εθνικός προσπάθησε να γίνει επικίνδυνος, αλλά δεν κατάφερει να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Μελίσσα. Η ομάδα της Άχνας κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο μετά το 30’, όμως το σύνολο του Χριστοδούλου ήταν αυτό που κρατούσε περισσότερο μπάλα.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, όμως η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να βρει και δεύτερο γκολ πριν τη λήξη Στο 40ο λεπτό ο Ντουρμισάι πέτυχε το πρώτο του ερυθρόλευκο γκολ με ωραίο τελείωμα μετά από σέντρα του Σεργίου.

Έτσι η ομάδα της Αμμοχώστου πήγε στα αποδυτήρια με το 2-0 υπέρ της, σε ένα ημίχρονο όπου είχε το πάνω χέρι.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος η Νέα Σαλαμίνα έδωσε χώρο στον Εθνικό, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να απειλήσουν έτσι ώστε να έρθει το γκολ που θα τους ξαναέβαζε στο παιχνίδι.

Ωστόσο, η διαχείριση από τους «ερυθόλευκους» ήταν αρκετά καλοί, με την ομάδα της Άχνας να μη βρίσκει τους διαδρόμοςυ για να γίνει ιδιαίτερα απειλητική πέρα από κάποια μακρινά σουτ.

Οι «ερυθρόλευκοι» κλείστηκαν πίσω με σκοπό να διαφυλάξουν το προβάδισμα τους και όταν τους δοθεί η ευκαιρία να απειλήσουν στην κόντρα. Κάτι που ε΄γινε στο 65ο λεπτό όταν ο Ντουρμισάι έκλεψε τη μπάλα έφυγε απέναντι από τον Παναγή αλλά δεν έκανε καλό τελείωμα.

Η ομάδα της Άχνας συνέχισε να γυροφέρνει τη μπάλα, όμως ήταν ξεκάθαρο το πρόβλημα που είχε στην τελική πάσα καθώς οι προυποθέσεις δεν έγιναν ποτέ μεγάλες ευκαιρίες.

Η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να «σκοτώσει» το παιχνίδι με γκολ του Ντορεγκαράι στο 83ο λεπ΄το, μετά από ασίστ του Φερνάντεζ.

Οι «ερυθρόλευκοι κέρδισαν πέναλτι στο 89' το οποίο εκτέλεσε ο Αργεντίνος και έγραψε το τελικό 4-0, έτσι το σύνολο του Χριστοδούλου πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη που την ανεβάζει βαθμολογικά.

Το 24sports σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Νάρσινγκ, Ντουρμισάι, Κουζμάνοβιτς, Μπεχαράνο, Καρλίτος, Παπαγεωργίου, Λέουκο, Ντιακιτέ

Στον πάγκο: Κίσσας, Κονατέ, Σέλεα, Μιγκελίτο, Φερνάντεζ, Κουμουρής, Κονέ, Ντορεγκαράι, Βίκτωρος, Έντσον, Κατσιάρης, Κορομά.

Εθνικός: Παναγή, Σπιρόφσκι, Ντε Ιριόντο, Περατικός, Λομοτέι, Νικολάου, Ιωάννου, Καμπρέρα, Μ. Ηλία, Ντράζιτς, Αγγελόπουλος.

Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Ριστέφσκι, Κ. Ηλία, Λίπσκι, Γκόμες, Πεχλιβάνης, Μπράντονιτς, Μπίκερ, Καλλένος, Χριστοφή, Ακσεντίγεβιτς.

Σκόρερ: 20' Ντιακιτέ, 40' Ντουρμισάι, 84',89' Ντορεγκαράι/-

Κίτρινες: -/4' Ιωάννου, 26' Ντράζιτς, 29' Λομοτέι, 45' Περατικός, 57' Μπράντονιτς

Αποβολές: -/90' Περατικός

Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας