Με τέρμα το γκάζι… απόλυτος (vid)

Προσγειώθηκε ομαλά στο πρωτάθλημα συνεχίζοντας την αλάνθαστη του πορεία ο Άρης

Χωρίς να ιδρώσει ο Άρης πέτυχε μια εύκολη νίκη απέναντι στην ΑΕΖ με 0-5, και έτσι συνέχισε το απόλυτο στο πρωτάθλημα. Τα τρία τέρματα ήρθαν στο πρώτο ημίχρονο με του Μαμπίκα, Στεπίνσκι και Σπόλιαριτς να σκοράρουν στο 18’, 32’ και 41’ αντίστοιχα, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο Σουμάνσκι στο 74’ και ο Μοντνόρ στο 89’ έγραψε το τελικό 0-5.

Α’ ημίχρονο
Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με την ΑΕΖ να έχει την προσοχή της στο ανασταλτικό τομέα, ψάχνοντας παράλληλα τον τρόπο για να βρει μπροστά. Μόλις στο 9’ της αναμέτρησης ο Λιάσος Λουκάς είδε τον αρχηγό του, Κυριάκο Αντωνίου, να ζητά αναγκαστική αλλαγή, με τον Χαράλαμπο Αντωνίου να παίρνει τη θέση του.
Η πρώτη τελική του αγώνα ήρθε στο 18’ όταν ο Στεπίνσκι επιχείρησε με πλασέ να νικήσει τον Μπέκερ, χωρίς όμως να σημαδέψει σωστά. Τρία λεπτά αργότερα όμως η προσπάθεια του Μπαμπίκα είχε διαφορετική κατάληξη καθώς όταν έφυγε σε τετ α τετ, τελείωσε τη φάση με άψογο πλασέ νικώντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα, γράφοντας έτσι το 0-1.
Το τέρμα έδωσε ώθηση στον Άρη ο οποίος στο 32’ έφθασε διπλασίασε τα τέρματα του, όταν μετά από εξαιρετική ενέργει το Μπένγκστον η μπάλα κατέληξε στον Στεπίνσι, που τελείωσε τη φάση με άψογο στα περνώντας κι ανάμεσα από δυο ποδοσφαιριστές της ΑΕΖ. Στο 35’ ο Στεπίνσκι έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΖ, όμως ο Μπέκερ τον πρόλαβε πριν αυτός πλασάρει για να πετύχει άλλο ένα τέρμα.
Αφού όμως προειδοποίησε ο Άρης, το τρίτο τέρμα ήρθε στο 41’ όταν σε μια αντεπίθεση ο Ματίας Σπόλιαριτς επιχείρησε το σουτ λίγο έξω απ’ την περιοχή νικώντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 0-3. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, με τον Άρη ουσιαστικά να καθαρίζει το παιχνίδι και να έχει ισχυρό προβάδισμα για να πετύχει την 3η του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Β’ ημίχρονο
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός δεν ήταν καλός. Το 0-3 ήταν ένα τέτοιο αποτέλεσμα που σχεδόν είχε κρίνει την τελική έκβαση, με τους παίκτες των δυο ομάδων να μην έχουν την ίδια ενέργεια Είναι χαρακτηριστικό πως η πρώτη τελική ήρθε στο 58’ και ήταν για τον Άρη όταν ο Σουμάνσκι επιχείρησε ένα σουτ με τον Μπέκερ να του λέει όχι, και στην επαναφορά το σουτ του Μοντνόρ να καταλήγει έξω.
Στο 74’ ο Άρης έβαλε τελεία στα όποια σενάρια, καθώς με τον Σουμάνσκι έφθασε σε τέταρτο τέρμα. Ο επιθετικός του Άρης έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΖ και νίκησε στο τετ α τετ τον Μπέκερ για το 0-4.
Το μοναδικό ερώτημα που απέμενε για να απαντηθεί ήταν το τελικό σκορ. Κι ενώ όλα έδειχναν πως το 0-4 θα ήταν αυτό στο 89’ ο Μοντνόρ πρόσθεσε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ όταν σε μια αντεπίθεση η μπάλα πέρασε απ’ τον Σουμάνσκι στον Γκομίς και έπειτα στον Μοντνόρ ο οποίος τελείωσε υποδειγματικά τη φάση για να γράψει το τελικό 0-5.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΑΕΖ: Μπέκερ, Κ.Αντωνίου(9.Χ.Αντωνίου), Ε.Αντωνίου, Σλόγκαρ, Κάστρο(46.Χριστοφή), Ρέινολντς, Μιχαηλίδης(80.Ελ Γκαμάρτι), Σιφνέος, Χρίστου, Κκώστης(80.Φρα΄γκος), Ιωσηφίδης(74Γκοντγουιν)

Στον πάγκο: Μιλοσάβλεβιτς, Στυλιανού, Χ. Αντωνίου, Ρολντάν, Χριστοφή, Χαραλάμπους, Φράγκος, Γκόντγουιν, Χατζηβασίλης, Καρανικόλας, Ελ Χαμαρτί

Άρης: Βανά, Σανέ,  Γιαντάλ, Ουρόσεβιτς, Καζού, Μπράουν, Στρούσκι(64.Σζόκε), Σπόλιαριτς(75.Γκομίς), Μπέγκστον(46.Μόντνορ), Μπαμπίκα(64.Δημητρίου), Στεπίνσκι(46.Σουμάνσκι)

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Δημητρίου, Γκομίς, Μαγιαμπέλα, Σζόκε, Μόντνορ, Σουμάνσκι

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος

VAR: Αντωνίου Μάριος

Σκόρερ: - / 21.Μπαμπίκα, 30. Στεπίνσκι ,41.Σπόλιαριτς, 76.Σουμάνσκι, 89.Μόντνορ

Κίτρινες:  Ε.Αντωνίου/ Σανέ