Καμπρέρα… παραμονής! (vid)

Σπουδαίο διπλό για τον Εθνικό, που άνοιξε στο +15 τη διαφορά από τη δωδέκατη ΑΕΖ

Ο Εθνικός επικράτησε με 1-0 εκτός έδρας της ΑΕΖ για την 1η Αγωνιστική στην Β΄ Φάση του δευτέρου γκρουπ. «Χρυσός» σκόρερ για το προσφυγικό σωματείο, που πήρε μια σπουδαία νίκη, είναι ο Καμπρέρα (65’), που ευστόχησε από τα έντεκα βήματα. Με αυτό το αποτέλεσμα άνοιξε την διαφορά στους 15 βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ άφησε την ΑΕΖ εφτά βαθμούς μακριά από την ενδέκατη θέση, η οποία οδηγεί στην παραμονή.

Α΄ Ημίχρονο

Ο αγώνας άρχισε με την ομάδα της ΑΕΖ να κρατάει περισσότερο μπάλα, χωρίς ωστόσο να δημιουργεί κάποια αξιόλογη ευκαιρία.

Η πρώτη και μοναδική καλή στιγμή στο πρώτο μισό καταγράφηκε στο 17ο λεπτό και ήταν για τον Εθνικό Άχνας, μετά από σουτ του Μάριου Ηλία. Ο Μιλοσάβλιεβιτς όμως «απάντησε» αρνητικά.

Ένα πρώτο ημίχρονο λοιπόν που θα ξεχαστεί γρήγορα και το οποίο έληξε χωρίς τέρματα.

Β΄ Ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με διπλή μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Εθνικό, στο 50ο λεπτό, με τον Ριστέφσκι να σημαδεύει αρχικά το οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια να βλέπει τον Μιλοσάβλιεβιτς να αποκρούει.

Η ομάδα του Εθνικού συνέχισε να κρατάει περισσότερο την κατοχή της μπάλας, με το προσφυγικό σωματείο να κερδίζει πέναλτι στο 63’, μετά από παρέμβαση του VAR.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καμπρέρα, ο οποίος ευστόχησε από τα έντεκα βήματα. Στην συνέχεια η ΑΕΖ ανέβηκε αλλά πέραν από την φάση στο 81ο λεπτό και την μεγάλη επέμβαση του Παναγή. Δεν μπόρεσε να βρει άλλη καλή ευκαιρία και έτσι μοιραία γνώρισε την ήττα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΑΕΖ: Μιλοσάβλιεβιτς, Γιαντάλ,(86. Σλόγκαρ) Αντωνίου Ε.(76. Χριστοφή), Σαρφό, Ρόκα,(82.  Σιφνέος) Κάστρο, Βάλντι, Ρέινονλτς, Ελευθερίου,(73. Ρουίζ) Σαμπό

Στον πάγκο: Στυλιανού, Μπέκερ, Αντωνίου Κ., Σλόγκαρ, Κλε, Ρουίζ, Σιφνέος, Χρίστου, Ταβάρες, Ιωσηφίδης, Γιουσούφ, Χριστοφή

Εθνικός: Παναγή, Ριστέφσκι, Ντε Ιριόντο, Λίπσκι,(76. Ιωάννου) Πεχλιβάνης,(67.Μπίκερ) Λομοτέι, Αρτυματάς, Στυλιανού,(76. Σπιρόφσκι) Καμπρέρα, Ηλία Μ.,(86. Ιωαννίδης) Ντράζιτς(67. Μπέκερ)

Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Σπιρόφσκι, Ηλία Κ., Μεσκίντα, Μπίκερ, Νικολάου, Ιωάννου, Μπέκερ, Ιωαννίδης, Χριστοφή, Αγγελόπουλος

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
VAR: Redder Mikkel (ΔΑΝΙΑ)
Σκόρερ: - / 65. Καμπρέρα (Π)
Κίτρινες: Μιλοσάβλιεβιτς/ Ριστέφσκι, Ιωάννου