«Καθάρισε» τη Φιορεντίνα και… έφυγε για τελικό η Νάπολι!

Επικράτησε 3-0 των «βιόλα» στη Σαουδική Αραβία

Πρόκριση με τριάρα για τη Νάπολι. Οι «παρτενοπέι» επικράτησαν 3-0 της Φιορεντίνα στο Ριάντ της Σαουδικής Αραβίας και εξασφάλισαν την πρόκριση στον τελικό του ιταλικού Σούπερ Καπ. Το τρόπαιο θα διεκδικήσουν τη Δευτέρα (22/1) κόντρα σε μία εκ των Ίντερ και Λάτσιο, οι οποίες θα κοντραριστούν την Παρασκευή (21:00).

Τον δρόμο προς τη νίκη έδειξε ο Σιμέονε, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 22ο λεπτό, φεύγοντας στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας έπειτα από κάθετη του Ζεσούς.

Οι «βιόλα» έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 44ο λεπτό, με τον Ικονέ να χάνει πέναλτι σε εκείνο το σημείο. Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό μέχρι σχεδόν το φινάλε, με τους παίκτες της Νάπολι να «καθαρίζουν» στην τελική ευθεία.

Ο Ζέρμπιν με πλασέ από κοντά έπειτα από εκτέλεσε τον αντίπαλο τερματοφύλακα στο 84’, ενώ έφυγε στην κόντρα δύο λεπτά μετά και με δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.