«Ψαλίδισε» τις ελπίδες της Νάπολι για τετράδα η Τορίνο!

Tο φοβερό ψαλιδάκι του Σανάμπρια έβαλε… φρένο (1-1) στους «παρτενοπέι»

Έβαλε... φρένο στη Νάπολι η Τορίνο! Η ομάδα του, για ακόμη ένα ματς τιμωρημένου, Ιβάν Γιούριτς ψαλίδισε τις ελπίδες των «παρτενοπέι» για να προλάβουν την τετράδα, κρατώντας την στο 1-1. Κάπως έτσι, η Νάπολι έφτασε τους 44 βαθμούς, αλλά βρίσκεται με ματς περισσότερο στο -7 από την 4η θέση και την Μπολόνια και δεν αξιοποίησε τις δύο κολλητές νίκες που είχε νωρίτερα.

Από την άλλη μεριά, η «γκρανάτα» πήρε δεύτερη σερί ισοπαλία και έχει 38 βαθμούς, αλλά παραμένει μακριά από την πρώτη επτάδα. Είχε, πάντως, σε πολύ μεγάλο βράδυ τον Βάνια Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, ο οποίος κατέβασε τα... ρολά και κράτησε τον βαθμό για την ομάδα του.
Καλύτερη ήταν η Νάπολι στο δημιουργικό κομμάτι και είχε περισσότερες ευκαιρίες για να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο. Ο Οσιμέν και ο Κβαρατσκέλια ήταν οι κύριοι εκφραστές των φάσεων των «παρτενοπέι» ωστόσο είχαν βρει απέναντί τους έναν εκπληκτικό Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, με τον Σέρβο κίπερ να εξουδετερώνει κάθε ευκαιρία. Αντίθετα η Τορίνο έπαιζε κυρίως στις αντεπιθέσεις και είχαν μια μεγάλη ευκαιρία στο 41’ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ροντρίγκεζ η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Κάπως έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0).

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκαν οι Ναπολιτάνοι στο δεύτερο ημίχρονο, κυκλοφορούσαν την μπάλα και προσπαθούσαν να βρουν το γκολ. Κάτι το οποίο έγινε στο 62ο λεπτό όταν μετά από ωραία συνεργασία του Μάριο Ρουί και του Κβαρατσκέλια, ο Γεωργιανός από κοντά άνοιξε το σκορ για τους «παρτενοπέι», πετυχαίνοντας το 10ο γκολ του στη Serie A. Ωστόσο, η απάντηση της Τορίνο ήταν κάτι παραπάνω από άμεση, αφού στο 65’ ο Σανάμπρια με φοβερό ανάποδο ψαλίδι έγραψε το 1-1!

Από εκεί και πέρα, το ματς άρχισε να γίνεται αρκετά ισορροπημένο, με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να δημιουργήσουν φάσεις για να πετύχουν το γκολ της νίκης. Ο Οσιμέν έφτασε μια ανάσα πριν να το καταφέρει στο 77’ με σουτ από δύσκολη γωνία, αλλά ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς του είπε «όχι»! Τα λεπτά περνούσαν, η Νάπολι ξαναπήρε γρήγορα μέτρα στο γήπεδο και απειλούσε, με τη «γκρανάτα» να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι παρά τις συνεχόμενες ευκαιρίες των γηπεδούχων, το 1-1 παρέμεινε μέχρι το φινάλε, με τη Νάπολι να χάνει την ευκαιρία να πιάσει την 5η Ρόμα, ενώ η Τορίνο βρίσκεται στην 10η θέση με 38 βαθμούς.

ΝΑΠΟΛΙ: Τελευταία Ενημέρωση