Μεγάλο «διπλό» με τριάρα κόντρα στη Νάπολι για την Αταλάντα

Αγκαλιάζει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο

Μετά το 2021 η Αταλάντα έφυγε και πάλι με νίκη από την έδρα της Νάπολι. Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής επικράτησε 3-0 στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» των «παρτενοπέι». Έτσι αύξησε τη μεταξύ τους διαφορά στους πέντε βαθμούς κάτι που την καθιστά ακόμη πιο ισχυρή στη μάχη για την κατάκτηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο παιχνίδι στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Μίραντσουκ και να σκοράρουν και δεύτερη φορά στη λήξη του πρώτου 45λέπτου με τον Σκαμάκα. Το προβάδισμα αυτό ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη του ματς και στο δεύτερο 45λεπτο με τους παίκτες της Αταλάντα να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να έχουν και άλλες ευκαιρίες για να πετύχουν και άλλο ένα τέρμα. Κάτι τέτοιο, αν και άργησε, τελικά συνέβη. Στο 88ο λεπτό ο Κουπμάινερς μετά από μια εξαιρετική πάσα του Ρουγκέρι πλάσαρε εύστοχα και έκανε το τελικό 3-0.