Πέρασε και από το Ολίμπικο και… καλπάζει η Ίντερ! (vid)

Επικράτησε 2-0 της Λάτσιο και ξέφυγε στην κορυφή

Το φετινό σκουντέτο μοιάζει δύσκολο να μη βαφτεί νερατζούρο! Η Ίντερ πήρε άλλο ένα ντέρμπι, περνώντας αυτή τη φορά από το «Ολίμπικο» και βρίσκεται πλέον στο +5 από τη δεύτερη Γιουβέντους, δείχνοντας πως είναι το απόλυτο φαβορί για να κατακτήσει την κορυφή της Ιταλίας.

Έφτασε τα 250 ματς στη Serie A αλλά αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού ο Μπαρέλα, έφτασε τα 29 γκολ μέσα στο 2023 και ισοφάρισε ιστορική επίδοση του Τζουζέπε Μεάτσα ο Λαουτάρο Μαρτίνες, ενώ ο Αργεντινός στράικερ πέτυχε το 9ο τέρμα του σε εκτός έδρας ματς, τα περισσότερα από κάθε άλλη φορά στην καριέρα του!

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Μετά από ένα κάκιστο πρώτο 20λεπτό στο 23’ ο Ιμόμπιλε πλάσαρε πάνω στον Ζόμερ από καλό σημείο ενώ στο 28’ ο αρχηγός της Λάτσιο αστόχησε με κεφαλιά από καλό σημείο.

Και στο 40ο λεπτό από το πουθενά η Ίντερ έφτασε στο γκολ. Ο Μάρουσιτς έκανε τραγικό λάθος, ο Λαουτάρο απέφυγε από δεξιά τον Προβεντέλ και πλάσαρε από κοντά για το 0-1.

Στο 48ο λεπτό ο Ροβέλα έκλεψε από τον Τσαλχάνογλου αλλά πλάσαρε πάνω στον Ζόμερ και στο 66’ o Μπαρέλα άνοιξε αριστερά στον Τουράμ που με όμορφο διαγώνιο πλασέ έγραψε το 0-2.

Στο 87ο λεπτό η Λάτσιο έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Λατσάρι και στο 90+1' ο Προβεντέλ έσωσε μετά από όμορφο γύρισμα του Μχιταριάν.

ΛΑΤΣΙΟ: Προβεντέλ, Καζάλε, Μάρουσιτς, Χίλα, Λατσάρι, Καμάντα (66’ Λουίς Αλμπέρτο), Άντερσον (80’ Καστεγιάνος), Ροβέλα (75’ Κατάλντι), Γκεντουζί, Τζακάνι (75’ Πέδρο), Ιμόμπιλε

ΙΝΤΕΡ: Ζόμερ, Ατσέρμπι, Νταρμιάν, Μπαζτόνι, Ντιμάρκο (70’ Κάρλος Αουγούστο), Μπίσεκ, Μχιταριάν, Τσαλχάνογλου (89' Ασλάνι), Μπαρέλα (70’ Φρατέζι), Τουράμ (78’ Αρναούτοβιτς), Λαουτάρο Μαρτίνες (89' Κλάασεν)