Τράβηξε… εξάσφαιρο και έφυγε για οκτάδα η Γιουβέντους!

Φύλλο και φτερό έκανε τη Σαλερνιτάνα η Γιουβέντου

Σκόρπισε τη Σαλερνιτάνα και έφυγε για τα προημιτελικά του Coppa Italia η Γιουβέντους! Παρότι έπαιξε με αρκετούς νεαρούς και είδε την ομάδα του Πίπο Ιντζάγκι να προηγείται στο 1ο λεπτό, η Γηραιά Κυρία έκανε σούπερ ανατροπή και με το εμφατικό 6-1 προκρίθηκε στους «8», εκεί όπου την περιμένει η Φροζινόνε.

Στο «Allianz Stadium», λοιπόν, η Σαλερνιτάνα σόκαρε τους «μπιανκονέρι» πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, όταν ο Γκάτι έκανε τραγικό λάθος και ο Ικουεμέσι το εκμεταλλεύτηκε με αποτέλεσμα να ανοίξει το σκορ. Η χαρά τους δεν κράτησε για πολύ, όμως, με τον Καμπιάσο να αναλαμβάνει δράση. Πρώτα, στο 12’ έφτιαξε το 1-1 του Μιρέτι, ενώ στο 35’ σκόραρε ο ίδιος για την ανατροπή, με το 2-1 παρέμεινε ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Το νερό είχε μπει στ’ αυλάκι, με τη Γηραιά Κυρία να πατάει το γκάζι στο δεύτερο μέρος και να ξεχειλώνει το σκορ. Ο Ρουγκάνι στο 54’ έγραψε το 3-1, με τον Μπρον να σκοράρει στο 75’ στην εστία της ομάδας του για να μεγαλώσει το προβάδισμα των γηπεδούχων.

Οι «μπιανκονέρι» δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και μέχρι το φινάλε σκόραραν άλλες δύο φορές. Πρώτα με απίθανο σόλο του wonder kid, Κενάν Γιλντίζ, στο 88’, ενώ ο Γουεά στο 90’+1’ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα με τρομερή ρουκέτα από τα 25 μέτρα για να διαμορφώσει το τελικό 6-1.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Τελευταία Ενημέρωση