Ένα και να… καίει και το ντέρμπι στη Γιουβέντους!

Χάρη σε ένα τέρμα του Λούκα Γκάτι, η Γιουβέντους πήρε το ντέρμπι με τη Φιορεντινα (1-0) και εδραιώθηκε στην τριάδα

Πήρε το ντέρμπι με τη Φιορεντίνα και εδραιώνεται στην τριάδα η Γιουβέντους!

Η Γηραιά Κυρία βρήκε το γκολ που ήθελε με τον Γκάτι, θα μπορούσε να καθαρίσει το ματς από ημίχρονο αλλά δεν το έκανε και τελικά περιορίστηκε στο 1-0, νιώθοντας τη μεγάλη -πλην όμως ανούσια- πίεση των «βιόλα» στην επανάληψη.

Μοιάζει απίθανο να χάσει το εισιτήριο για το Champions League της νέας σεζόν η ομάδα του Μαξ Αλέγκρι, αφού ακόμα και ο πέμπτος θα είναι στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, ενώ η Φιορεντίνα βρίσκεται στο -5 από την 7η θέση που υπό προϋποθέσεις θα βγάλει Ευρώπη.

Η Γιουβέντους είχε, λοιπόν, ουσία αφού στην πρώτη της καλή στιγμή βρήκε το προβάδισμα με τον Γκάτι στο 21ο λεπτό. Και λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 32’, ήταν η σειρά του Βλάχοβιτς να βρει δίχτυα, αλλά το τέρμα του Σέρβου στράικερ δεν μέτρησε καθώς ήταν εκτεθειμένος.

Με τον Μπιράγκι στο φινάλε του ημιχρόνου να έχει τη μοναδική καλή προσπάθεια για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, αλλά να μην βρίσκει εστία για λίγα εκατοστά.

Το δεύτερο μέρος είχε διαφορετική εικόνα, αφού η Γιουβέντους έδωσε την μπάλα σε υπερβολικό βαθμό στη Φιορεντίνα, με την κατοχή των γηπεδούχων να είναι στο… 16%.

Παρόλα αυτά, με μαζική και αποτελεσματική άμυνα και αφού ανησύχησαν μόνο στο δοκάρι του Γκονζάλες στο 74’, οι «μπιανκονέρι» κράτησαν σφιχτά στα χέρια τους ένα πολύτιμο τρίποντο που τους διατηρεί σε τροχιά Champions League.