Γιουβέντους με ψυχή, πέρασε από το Σαλέρνο και πιέζει την Ίντερ

Έφαγε τριάρα η θλιβερή Νάπολι

Έβγαλε χαρακτήρα στο Σαλέρνο η Γιουβέντους! Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ και δεν είχε καλό πρόσωπο, η Γηραιά Κυρία επικράτησε 2-1 με ανατροπή της Σαλερνιτάνα και βρίσκεται στο -2 από την πρωτοπόρο Ίντερ!

Σπουδαίο τρίποντο για τους μπιανκονέρι που δείχνουν ικανοί να πάνε μέχρι το τέλος στη μάχη της διεκδίκησης του σκουντέτο, με τη Σαλερνιτάνα να χάνει ένα ακόμη παιχνίδι και να βρίσκεται σε δύσκολη θέση.

Στα αγωνιστικά, ο Ματζόρε άνοιξε το σκορ στο 39ο λεπτό για τους γηπεδούχους, με τη Γηραιά Κυρία να… ξυπνάει στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ίλινγκ Τζούνιορ στο 65’ έφερε το ματς στα ίσα, με τη Γιουβέντους στη συνέχεια να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να πιέζει.
Ο Ματζόρε στο 53’ αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα με αποτέλεσμα να αφήσει τη Σαλερνιτάνα με 10 παίκτες. Τα λεπτά κυλούσαν, με τους φιλοξενούμενους τελικά να βρίσκουν τη λύτρωση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ντούσαν Βλάχοβιτς, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Στο Τορίνο, η γκρανάτα έκανε... φύλλο και φτερό την τραγική Νάπολι, διαλύοντάς την με 3-0. Με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα μεστό ματς και να ανεβαίνουν στη βαθμολογία, πλησιάζοντας την πρώτη επτάδα και οι παρτενοπέι να πάνε από το κακό στο χειρότερο, όντας στο -20 από την κορυφή, λίγους μόλις μήνες μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η Τορίνο κατάφερε να χτυπήσει λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, με τον Σανάμπρια να ανοίγει το σκορ στο 43', ενώ ο Βλάσιτς στο 52' έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Ο Μπουοντζόρνο στο 66' έβαλε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.
Δύσκολη, αλλά σημαντική νίκη για τη Λάτσιο, η οποία απέδρασε από το "Dacia Arena" επικρατώντας 2-1 της Ουντινέζε. Κάπως έτσι, ανέβηκε προσωρινά στην 6η θέση με 30 βαθμούς!

Ο Πελεγκρίνι στο 12ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, με τον Γουάλας στο 59' να φέρνει το σκορ στα ίσα! Παρόλα αυτά, ο Βεσίνο στο 76' λύτρωσε τη Λάτσιο και... ξέρανε τους γηπεδούχους για το τελικό 2-1.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Τελευταία Ενημέρωση