Η Έμπολι τη… χάλασε στη Φιορεντίνα

Χαμένη ευκαιρία για τη Φιορεντίνα! Η ομάδα του Βιτσέντζο Ιταλιάνο που συνεχίζει να εντυπωσιάζει και στη φετινή σεζόν, είδε την Έμπολι να την... ξενερώνει και να της χαλάει τα «όνειρα» για να βρεθεί στο -2 από την κορυφή.

Κάπως έτσι, το τελικό 1-0 υπέρ των φιλοξενούμενων άφησε τους βιόλα στο -5 από την πρωτοπόρο Ίντερ, ενώ οι γηπεδούχοι καλούνται άμεσα να συνέλθουν ενόψει των ευρωπαϊκών τους υποχρεώσεων την ερχόμενη Πέμπτη. Την ίδια ώρα, η Έμπολι βγάζει χαρακτήρα στις τελευταίες αγωνιστικές και αρχίζει να ξεκολλάει από τον πάτο της βαθμολογίας.

Ο Καπούτο άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 21ο λεπτό, με τον ίδιο παίκτη στο 45+1’ να γράφει το 2-0, αλλά τελικά ακυρώθηκε.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Φιορεντίνα είχε πάρει μέτρα στο γήπεδο και προσπαθούσε να απειλήσει, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Τελικά ο Γκιάσι χτύπησε στο 81ο λεπτό και έγραψε το 2-0 για την Έμπολι, η οποία στην συνέχεια πίεζε και προσπαθούσε να βρει και τρίτο γκολ.

Το σκορ παρέμεινε ως είχε μέχρι το φινάλε και οι φιλοξενούμενοι έφυγαν από την έδρα των «βιόλα» με μια σημαντική νίκη που τους βοηθάει να ξεκολλήσουν από τα χαμηλά του βαθμολογικού πίνακα και από την άλλη η Φιορεντίνα παρέμεινε στην 5η θέση.

Στο ματς νωρίτερα, Ουντινέζε και Λέτσε έμειναν στο 1-1, με τους γηπεδούχους να παραμένουν στην επικίνδυνη ζώνη.

Ο Τοβέν άνοιξε το σκορ για την Ουντινέζε, με τον Πίκολι να χτυπάει στο 83ο λεπτό και να γράφει το 1-1, σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του παιχνιδιού.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τελευταία Ενημέρωση