Έξω κούκλα, μέσα… πανούκλα η Ντόρτμουντ

Ήρθε 1-1 στην έδρα της Άουγκσμπουργκ και παρέμεινε δίχως νίκη για 3η διαδοχική αγωνιστική

Νέα γκέλα για την Ντόρτμουντ, κινδυνεύει να απομακρυνθεί από την τετράδα. Η Μπορούσια, η οποία στην Ευρώπη τα πάει περίφημα, καθώς προκρίθηκε στους «16» του Champions League (σε όμιλο με Παρί, Μίλαν, Νιούκαστλ) ήρθε 1-1 στην έδρα της Άουγκσμπουργκ για την 15η αγωνιστική της Bundesliga.

Οι Βεστφαλοί έμειναν μακριά απ’ τη νίκη για 3η διαδοχική αγωνιστική και για 4ο ματς εντός των συνόρων, χάνοντας έδαφος στην προσπάθεια που κάνει για είσοδο στη ζώνη του Champions League. Εφόσον, η Λειψία επικρατήσει της Χόφενχαϊμ, τότε οι «μέλισσες» θα βρεθούν στο -6.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με ωραίο τελείωμα του Ντεμίροβιτς στο 23ο λεπτό, ενώ ο Μάλεν πλάσαρε στο 35’ για το 1-1. Στην τελική ευθεία, η Ντόρτμουντ πίεσε, αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που είχε με τον Μάλεν και τον Φίλκρουγκ, με αποτέλεσμα να πετάξει άλλους δύο βαθμούς.

Η Μπόχουμ διέλυσε την Ουνιόν Βερολίνου, επικρατώντας 3-0. Ο Ασάνο με τρομερό σουτ άνοιξε το σκορ στο 45’+5’, ενώ στο 54’ ο Πασιένσια σημείωσε 2ο γκολ, με τον Στέγκερ να διαμορφώνει στο 78’ το τελικό σκορ με πέναλτι. Στη 13η θέση ανέβηκαν οι γηπεδούχοι, ενώ οι φιλοξενούμενοι συνεχίζουν τις χαμηλές πτήσεις, καθώς είναι στη 16η θέση με 10 πόντους.

Ηρωικό «διπλό» πανηγύρισε η Βόλφσμπουργκ, η οποία πέρασε με 1-0 από την έδρα της Ντάρμσταντ, αγωνιζόμενη από το 27’ με δέκα παίκτες. Ο Λακρουά αποβλήθηκε σε εκείνο το σημείο, αλλά ο Μάγερ σφράγισε το πολύ σημαντικό «τρίποντο», βρίσκοντας δίχτυα στο 63’. Η Χάιντενχαϊμ επικράτησε 1-0 της Μάιντς εκτός έδρας. Το γκολ του Πίρινγκερ στο 12ο λεπτό χάρισε τους τρεις βαθμούς στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι σκαρφάλωσαν στη 12η θέση.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Τελευταία Ενημέρωση