Έφυγε με βαθμό πρόκρισης από την Γερμανία η Παρί!

Έστειλε τη Νιούκαστλ σπίτι της με μεγάλη ανατροπή η Μίλαν!

Μέχρι τέλους κράτησε ζωντανό το ενδιαφέρον ο 6ος όμιλος του φετινού Champions League, με τα πάντα να μένουν ανοιχτά μέχρι και τα τελευταία λεπτά της 6ης αγωνιστικής!

Τελικά, η Παρί Σεν Ζερμέν, παρότι αγχώθηκε πολύ, τελικά κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από τη συναρπαστική εκτός έδρας αναμέτρησή της με την Ντόρτμουντ, εξασφαλίζοντας την πρόκρισή της στη φάση των «16» ως δεύτερη, ενώ η Μίλαν επικράτησε με μεγάλη ανατροπή (1-2) της Νιούκαστλ στο «St. James’ Park», παίρνοντάς της την τρίτη θέση, η οποία οδηγεί στο Europa League.

Η Ντόρτμουντ ήταν εκείνη που απείλησε πρώτη στο παιχνίδι της Βεστφαλίας, με τον Ντοναρούμα να αντιδρά σωστά σε μακρινό σουτ του Ρόις στο 10’, ενώ δύο λεπτά αργότερα (12’), ο Βιτίνια απείλησε με δικό του μακρινό σουτ την εστία των γηπεδούχων, με τον Κόμπελ να αποκρούει. Στο 14’ ο Βολφ βρέθηκε σε θέση «βολής» μετά από συνεργασία του με τον Φούλκρουγκ, αλλά σούταρε άστοχα, ενώ η Παρί «απάντησε» στο 16’, με τον Κολό Μουανί να «σερβίρει» έτοιμο γκολ στον Λι, αλλά με τον Κορεάτη να πλασάρει άουτ!

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν νέα τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκοτ στο 17’, όταν ο Εμπαπέ πέρασε τον Κόμπελ και πλάσαρε προ κενής εστίας, αλλά ο Ζίλε ήρθε ως… από μηχανής θεός για να σώσει την Ντόρτμουντ, με απίθανο τάκλιν! Ο ρυθμός παρέμεινε καταιγιστικός, με τον Μπαρκολά να πλασάρει στο αριστερό κάθετο δοκάρι της Ντόρτμουντ στο 20’, ενώ στο 24’ η Παρί βγήκε στην αντεπίθεση, αλλά ο Κολό Μουανί δεν κατάφερε να σκοράρει σε τετ-α-τετ με τον Κόμπελ. Στο 26’ ο Ντοναρούμα αρνήθηκε το γκολ στον Ρόις με εντυπωσιακή επέμβαση, ενώ ο Κόμπελ σταμάτησε τον Κολό Μουανί στο 45’, πριν ο Χούμελς στείλει την μπάλα άουτ με κεφαλιά από πολύ καλή θέση και μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρόις.

Τελικά, η Ντόρτμουντ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (51’), όταν μετά από λάθος συνεννόηση Χακίμι και Μαρκίνιος, ο Φούλκρουγκ πάσαρε στον Αντεγέμι και εκείνος δεν δυσκολεύτηκε να «γράψει» το 1-0 από κοντά! Η Παρί απάντησε άμεσα, ισοφαρίζοντας στο 56’ μετά από ατομική προσπάθεια του Εμπαπέ και τελείωμα της φάσης από τον Ζαΐρ-Εμερί, με την Ντόρτμουντ να χάσει νέα ευκαιρία στο 62’, με τον Μάλεν να μην μπορεί να νικήσει τον Ντοναρούμα. Στο 74’ ο Εμπαπέ, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε μέσω VAR ως οριακό οφσάιντ, ενώ μέχρι και το τέλος οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, δεν κατάφεραν να βρουν δεύτερο γκολ, αλλά τελικά πανηγύρισαν μαθαίνοντας το αποτέλεσμα του Νιούκαστλ-Μίλαν.

Στην Αγγλία και στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», η Νιούκαστλ μπήκε… φορτσάτη, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες με τον Αλμιρόν στο 20’ και το 26’, πριν τελικά πάρει το προβάδισμα στο 33’, μετά από πάσα του Μάιλι και «βολίδα» του Ζοέλιντον που κατέληξε στο γάμα της εστίας του Μενιάν.
Ωστόσο, οι «ροσονέρι» ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, ισοφαρίζοντας στο 59’, όταν ο Λεάο σέντραρε, η μπάλα έφτασε στον Ζιρού μετά από «τσαφ» του Τομόρι και ο Γάλλος έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Πουλίσικ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει για το 1-1. Στη συνέχεια η Νιούκαστλ πίεσε, φτάνοντας πολύ κοντά στο γκολ στο 71’, αλλά ο Μενιάν απέκρουσε εντυπωσιακά μακρινό σουτ του Γκιμαράες.

Στο 79’ η Μίλαν έχασε τεράστια ευκαιρία, με τον Λεάο να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Ντουμπράβκα, αλλά να χάνει ένα γκολ που φάνταζε σίγουρο, πλασάροντας στο δεξί κάθετο δοκάρι, ενώ στο 85΄ο Τσουκουέζε, ο οποίος είχε μπει ως αλλαγή δευτερόλεπτα νωρίτερα, έπιασε απολαυστικό πλασέ, διαμορφώνοντας το 1-2 και στέλνοντας την ομάδα του στο Europa League!