Όλα ανοιχτά για Αϊντχόφεν και Ντόρτμουντ

Η πρόκριση θα κριθεί στη Βεστφαλία

Άφησαν ορθάνοιχτους λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς Αϊντχόφεν και Ντόρτμουντ.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που είχε γρήγορο ρυθμό καθ' όλη τη διάρκειά του και μπόλικες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, οι Βεστφαλοί προηγήθηκαν στο 24' με γκολ του Μάλεν, έχασαν ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ, με τους γηπεδούχους να είναι σαφώς ανώτεροι στο δεύτερο ημίχρονο, ισοφαρίζοντας για το τελικό 1-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντε Γιονγκ, αλλά χωρίς να καταφέρουν να βρουν το νικητήριο γκολ.

Έτσι, η πρόκριση στα προημιτελικά του φετινού Champions League θα κριθεί στη ρεβάνς του «Signal Iduna Park», στις 13 Μαρτίου.

Με ένα σημαντικό πρόβλημα της τελευταίας στιγμής ξεκίνησε το παιχνίδι η Ντόρτμουντ, με τον βασικό της τερματοφύλακα, Κόμπελ, να τραυματίζεται στην προθέρμανση και με τον Μάιερ να τον αντικαθιστά. Γρήγορος ο ρυθμός από τα πρώτα λεπτά, με την Αϊντχόφεν να έχει περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή της, προσπαθώντας να δημιουργήσει ρήγμα στην άμυνα της Ντόρτμουντ από τα πλάγια της επίθεσής της.

Η πρώτη τελική ήρθε στο 14’ και ήταν για τους γηπεδούχους, με ένα σουτ του Τίλμαν να κοντράρει σε σώμα αμυντικού και να καταλήγει στην αγκαλιά του Μάιερ, ενώ ένα λεπτό αργότερα η Ντόρτμουντ απάντησε, με τον Μάλεν να βρίσκει χώρο, αλλά να σουτάρει αδύναμα πάνω στον Μπενίτες. Στο 16’ η Αϊντχόφεν έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με τον Ντε Γιονγκ να βγάζει υπέροχη κάθετη πάσα στον Τίλμαν, ο οποίος όμως σούταρε άστοχα σε τετ-α-τετ με τον Μάιερ, στο 18’ Ο Φούλκρουγκ έκανε άτσαλο γυριστό μετά από σέντρα του Ρόις, ενώ στο 20’ ο Ρόις εκτέλεσε κόρνερ, με τον Σλότερμπεκ να παίρνει την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, χωρίς όμως να καταφέρει να στείλει την μπάλα εντός εστίας.

Τελικά, η Ντόρτμουντ πήρε το προβάδισμα στο 24’, όταν ο Μάλεν μπήκε στη μεγάλη περιοχή και σούταρε με πολύ δύναμη έχοντας δύο αμυντικούς μπροστά του, στέλνοντας την μπάλα στο «παραθυράκι» του Μπενίτες και ανοίγοντας το σκορ, πληγώνοντας την πρώην ομάδα του. Στο 28’ και μετά από εκτέλεση φάουλ του Λοσάνο, ο Τίλμαν πήρε την κεφαλιά όντας ολομόναχος στην καρδιά της άμυνας της Ντόρτμουντ, χωρίς όμως να καταφέρει να βρει στόχο, ενώ στο 37’ ο Σαϊμπαρί έκανε τη σέντρα για τον αμαρκάριστο Μπακαγιόκο, ο οποίος όμως έκανε άτσαλο τελείωμα. Στο 39’ και μετά από βαθιά μπαλιά του Μποσκάγλι, ο Μπακαγιόκο πάσαρε με τακουνάκι στον Σαϊμπαρί, αλλά εκείνος είδε τον Μάιερ να του αρνείται το γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Αϊντχόφεν να μπαίνει… φουριόζα! Στο 49’ ο Φέερμαν πλάσαρε από τα όρια της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει στον Ρόις και να καταλήγει σε κόρνερ, ενώ στο 54’ ο Χούμελς έκανε πέναλτι με άτσαλο τάκλιν στον Τίλμαν, με τον Ντε Γιονγκ να εκτελεί έυστοχα, χαμηλά στη δεξιά γωνία του Μάιερ, ισοφαρίζοντας σε 1-1!

Στο 59’ ο Μάλεν σούταρε από πλάγια θέση, με τον Μπενίτες να αποκρούει σε κόρνερ, ενώ στο 61’ ο επιθετικός της Ντόρτμουντ βρέθηκε ξανά αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σάντσο, μην μπορώντας όμως να βρει στόχο. Στο αμέσως επόμενο λεπτό (62’), ο Σαϊμπαρί βρήκε χώρο και σούταρε από τα όρια της μεγάλης περιοχής, ψηλά άουτ. Στο 72’ η Ντόρτμουντ απείλησε μετά από πολύ ώρα την εστία του Μπενίτες, ο οποίος όμως απέκρουσε με υπερένταση ένα εναέριο τακουνάκι του Βολφ, το οποίο ήρθε μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάατσεν, ενώ στο 75’ ο Μπακαγιόκο έκανε όμορφη ατομική ενέργεια, αλλά πλάσαρε αδύναμα στην αγκαλιά του Μάιερ.

Εμφανώς ανώτερη στο δεύτερο ημίχρονο η Αϊντχόφεν, πίεσε ψάχνοντας το γκολ της νίκης στα τελευταία λεπτά, χωρίς όμως να καταφέρει να κάνει την ολική ανατροπή, αφού στο 81’ ο Ντεστ είδε το δυνατό σουτ που έπιασε από πλάγια θέση να αποκρούεται από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Έτσι, το 1-1 παρέμεινε μέχρι τέλους, κάτι που σημαίνει ότι η πρόκριση θα κριθεί στη Γερμανία και στην έδρα της Ντόρτμουντ.