Ο Σουλτς έδωσε τη νίκη στη Γερμανία, στο ντεμπούτο του!

Η Γερμανία κέρδισε 2-1 το Περού, σε φιλικό ματς , με τον Σουλτς να κάνει την πρώτη του εμφάνιση για τα «πάντσερ» και να βάζει το νικητήριο γκολ στο 85’!

Με το… δεξί έκανε το ντεμπούτο του με την Γερμανία ο Νίκος Σουλτς, καθώς ο αμυντικός της Χόφενχαϊμ όχι μόνο ήταν βασικός στο φιλικό παιχνίδι με το Περού, αλλά ήταν κι εκείνος που χάρισε στα «πάντσερ» τη νίκη, με 2-1, πετυχαίνοντας το νικητήριο τέρμα πέντε λεπτά πριν τη λήξη!

Η ομάδα του Γιόαχιμ Λεβ παρατάχθηκε με πέντε αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι της απέναντι στη Γαλλία, στην πρεμιέρα του Nations League, ενώ έδειξε καλά σημάδια στο επιθετικό κομμάτι στο πρώτο ημίχρονο. Παρόλα αυτά βρέθηκε πίσω στο σκορ, από το γκολ του Λουίς Αντβίνκουλα στο 22’, ενώ κατάφερε να σκοράρει σε μια μόνο από τις ευκαιρίες που «έφτιαξε», με τον Γιούλιαν Μπραντ μετά από ασίστ του Τόνι Κρόος, τρία λεπτά μετά το 0-1…

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του ματς έπεσε, η «νατσιονάλμανσαφτ» ήταν «ανοιχτή» στα μετόπισθεν και έκανε αρκετά εύκολα λάθη, με αποτέλεσμα οι «ίνκας» να απειλήσουν και με δεύτερο γκολ. Τελικά, όμως, ήρθε το 2-1,εμ τον Σουλτς να γίνεται… ήρωας στο 85ο λεπτό, χάρη και στην βοήθεια του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Αξίζει να σημειωθεί πως το ντεμπούτο τους με την Γερμανία έκαναν και οι Κάι Χάβερτς και Τίλο Κέρερ, που μπήκαν αμφότεροι ως αλλαγή.

Nations League: Τελευταία Ενημέρωση