«Χρυσός» Χοσέλου, έστειλε την Ισπανία στον τελικό!

Μπήκε στο 84’, σκόραρε στο 88’ και έδωσε το εισιτήριο για τον τελικό του Nations League

Με τον Χοσέλου να μπαίνει στο 84' και να σκοράρει στο 88', η Ισπανία επικράτησε 2-1 της Ιταλίας και προκρίθηκε στον τελικό του Nations League. Σ' ένα ματς με δύο γκολ μέχρι το 11'!

Οι Ισπανοί θα βρεθούν για δεύτερη συνεχόμενη φορά στον τελικό του Nations League, συνεχίζοντας την παράδοσή τους στην διοργάνωση και την Κυριακή θα τεθούν αντιμέτωποι με τον Λούκα Μόντριτς και την παρέα του.

O ημιτελικός ξεκίνησε με γκολ από τα... αποδυτήρια, αφού μόλις στο 4ο λεπτό ο Γέρεμι Πίνο έβαλε σε θέση οδηγού την Ισπανία, όμως η απάντηση της Ιταλίας ήταν άμεση, αφού στο 11ο λεπτό, ο Λε Νορμάν στο ντεμπούτο του με την φανέλα των «Φούριας Ρόχας», έκανε χέρι μέσα στην περιοχή με τον Σλάβκο Βίντσιτς να δείχνει το σημείο του πέναλτι.

Ο Τσίρο Ιμόμπιλε ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών, φέρνοντας την αναμέτρηση στα ίσα, με την Ιταλία να παίρνει ψυχολογία μετά το γκολ της ισοφάρισης και στο 21ο λεπτό ο Φρατέζι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως μετά από εξέταση της φάσης από τον VAR, διαπιστώθηκε ότι υπάρχει οφσάιντ, με τον Βίντσιτς να ακυρώνει το γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία σπουδαία επέμβαση του Ντοναρούμα στην προσπάθεια του Μερίνο και τον Μοάτα να πλασάρει στη συνέχεια λίγο άουτ, ενώ στο 65’ ο Σιμόν έκανε τη δική του μεγάλη απόκρουση στον αγώνα, σε εξ επαφής πλασέ του Φρατέζι, ο οποίος κινήθηκε στην πλάτη της ισπανικής άμυνας.

Μετά το 70’ η Ιταλία φαινόταν να έχει τον έλεγχο του αγώνα, όμως οι Ισπανοί ήταν εκείνοι που είπαν την τελευταία... λέξη στο παιχνίδι. Στο 89’ ο Χοσελού -η «χρυσή» αλλαγή του Ντε Λα Φουέντε που είχε περάσει στο γήπεδο στο 84’ στη θέση του Μοράτα- βρήκε λίγο χώρο εντός της περιοχής και ωραίο τελείωμα χάρισε στην Ισπανία τη νίκη με 2-1 και την πρόκριση στον τελικό της Κυριακής (18/6) με την Κροατία στο Ρότερνταμ.

Διαιτητής: Στάνκο Βίντσιτς (Σλοβενία)

Κίτρινες: Άλμπα, Γκάβι, Μοράτα - Ιμόμπιλε, Τζανιόλο

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ισπανία (Λουίς ντε λα Φουέντε): Ουνάι Σιμόν, Νάβας, Λε Νορμάν, Λαπόρτ, Άλμπα, Ρόδρι, Μερίνο (74’ Φαμπιάν Ρουίθ), Ροντρίγκο (46’ Ασένσιο), Γκάβι (68’ Κανάλες), Πίνο (75’ Φάτι), Μοράτα (84’ Χοσελού).

Ιταλία (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Τολόι, Μπονούτσι (46’ Νταρμιάν), Ατσέρμπι, Ντι Λορέντζο, Φρατέζι (76’ Βεράτι), Ζορζίνιο (61’ Κριστάντε), Μπαρέλα, Σπινατσόλα (46’ Ντι Μάρκο), Ιμόμπιλε (60’ Κιέζα), Τζανιόλο.