Πήρε την… παρηγοριά της 3ης θέσης η Ιταλία (vid)

Νίκησε με 3-2 στον μικρό τελικό του Nations League την Ολλανδία

Νικήτρια στον μικρό τελικό του final-4 του Nations League η Ιταλία! Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι λύγισε με 3-2 την Ολλανδία σε ένα τρομερό ματς, παίρνοντας την παρηγοριά της 3η θέσης.

Με του «οράνιε» να είναι τραγικοί στο πρώτο μέρος όπου η «σκουάντρα ατζούρα» προηγήθηκε με 2-0, αλλά οι αλλαγές του Κούμαν τους βελτίωσαν και έγιναν πιο ανταγωνιστικοί, εμφανίζοντας πάντως πάρα πολλά αμυντικά προβλήματα.

Το ματς:

Η Ιταλία μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, ανοίγοντας το σκορ στο 6ο λεπτό του αγώνα. Μετά από σέντρα του Φρατέζι, ο Ρετέγκι δεν έπιασε το ανάποδο ψαλίδι, ο Ρασπαντόρι έστρωσε όμως με τακουνάκι στον Ντιμάρκο, ο οποίος με φοβερό σουτ στην κίνηση εκτέλεσε τον αντίπαλο κίπερ για το 1-0! Η Ολλανδία προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, ανεβαίνοντας στο γήπεδο και έψαχνε φάσεις για να απειλήσει.

Ωστόσο, η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι βρήκε ξανά δίχτυα και συγκεκριμένα στο 20’. Ο Ντιμάρκο έφυγε στην πλάτη της άμυνας, έσπασε στον Βεράτι που άργησε να σουτάρει, η μπάλα έφτασε στον Γκνόντο που έκανε κακό σουτ αλλά ο Φρατέζι επωφελήθηκε και από κοντά νίκησε τον Μπίλοου για το 2-0! Το γκολ ελέγχθηκε στο VAR για χέρι στο κοντρόλ του σκόρερ, αλλά τελικά δεν υπήρχε κάτι και μέτρησε κανονικά.

Ο Ντιμάρκο στο 27ο λεπτό απείλησε με ένα πολύ δυνατό σουτ, ωστόσο η μπάλα πέρασε ξυστά από την αντίπαλη εστία. Στην συνέχεια οι Ολλανδοί πήραν μέτρα στο γήπεδο και άρχιζαν να απειλούν, με τον Χάκπο στο 40’ να μην μπορεί να σκοράρει από θέση τετ-α-τετ! Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με την Ιταλία να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα (0-2).

Η Ολλανδία μπήκε φουριόζα στο δεύτερο ημίχρονο, χάνοντας τη μια ευκαιρία μετά την άλλη με την τριπλή αλλαγή του Κούμαν να βοηθά την ομάδα του (σσ. μέσα Βαϊνάλντουμ, Βέγκχορστ και Μπεργκβάιν, έξω οι Χιρτρούιντα, Μάλεν και Λανγκ.).

Ο Χάκπο στο 47’ βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά πρόλαβε ο Ντοναρούμα, ενώ δέκα λεπτά μετά ο Ντάμφρις έκανε την σέντρα-σουτ η μπάλα πέρασε απ' όλους αφού κανείς δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα από τους συμπαίκτες του. Η κατάληψη της Ολλανδίας στα αντίπαλα καρέ απέφερε καρπούς, αφού η ομάδα του Κούμαν βρήκε δίχτυα. Ο Μπεργκβάιν με υπέροχη ατομική προσπάθεια και τελείωμα νίκησε τον Ντοναρούμα για το 2-1 στο 68ο λεπτό. Παρόλα αυτά, η χαρά των «οράνιε» κράτησε λιγοστά λεπτά.

Ο Κιέζα μπήκε στο ματς στο 70’ και δυο λεπτά αργότερα βρήκε δίχτυα! Ο 25χρονος έφυγε γρήγορα στην κόντρα, πήγε πάνω στον Φαν Ντάικ και τελείωσε υπέροχα με διαγώνιο τελείωμα τη φάση για το 3-1!

Η Ολλανδία ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 82’ έγραψε το 3-2. Ένα γκολ το οποίο τελικά δεν μέτρησε για οφσάιντ. Ωστόσο είχε ενδιαφέρον γιατί έγινε με έναν… γνωστό τρόπο. Και συγκεκριμένα όπως είχε γίνει στον προημιτελικό του Μουντιάλ κόντρα στην Αργεντινή, με τον Κουπμάινερς εκτελεστή του φάουλ και τον Βέγκχορστ σκόρερ σε μια φάση-καρμπόν.

Τελικά, η Ολλανδία ξαναβρήκε δίχτυα στο 89ο λεπτό, όταν ο Φίρμαν έκανε μια υπέροχη κάθετη στον Βαϊνάλντουμ και εκείνος από κοντά νίκησε με άψογο πλασέ τον Ντοναρούμα, μειώνοντας σε 3-2. Στο 90+3’ η Ιταλία είχε μια τεράστια ευκαιρία, με τον Μπαρέλα να δίνει έτοιμο γκολ στον Πελεγκρίνι αλλά κατάφερε να αστοχήσει, αφού έκανε κάκιστο πλασέ από πλεονεκτική θέση και ενώ είχε μπροστά του όλη την εστία. Στα εναπομείναντα λεπτά, η Ολλανδία πίεσε με κάθε τρόπο για το γκολ της ισοφάρισης αλλά οι «ατζούρι» κράτησαν με νύχια και δόντια το αποτέλεσμα, παίρνοντας μια νίκη γοήτρου.