Κλειδώνει πρωτιά η Τουρκία

Χέρι-χέρι Βοσνία και Μαυροβούνιο

Χέρι-χέρι συνεχίζουν στον 3ο όμιλο της League B του Nations League η Βοσνία (8β.) και το Μαυροβούνιο (7β.).

Η Βοσνία σε μεγάλη ματσάρα κατάφερε να λυγίσει τη Φινλανδία με 3-2. Ο Πιάνιτς στο 5’ με πέναλτι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Πούκι να απαντάει στο 10’ για το 1-1. Λίγο αργότερα (18’), ο Κάλμαν έγραψε την ανατροπή, αλλά ο Τζέκο έντεκα λεπτά αργότερα ισοφάρισε. Μάλιστα, ο φορ της Ίντερ στο 58ο λεπτό σκόραρε ξανά και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Το Μαυροβούνιο με τη σειρά του πέρασε από την έδρα της Ρουμανίας (0-3) και βρίσκεται στο -1 από τη Βοσνία. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μουγκόσα που πέτυχε χατ-τρικ (42’, 56’, 63’) και έδωσε στην ομάδα του ένα εύκολο τρίποντο.

Στο 1-1 κόλλησαν την ίδια ώρα η Ουκρανία με το ΕΪΡΕ. Ο Κόλινς στο 31’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Ντόβμπικ να διαμορφώνει στο 47’ το τελικό 1-1. Οι Ουκρανοί παραμένουν πρώτοι με 7 βαθμούς, έχοντας στο -1 τη Σκωτία και στο -4 τη σημερινή τους αντίπαλο.

Nations League: Τελευταία Ενημέρωση