Ντύθηκε… Άι Βασίλης και έφερε στη Νότιγχαμ το τρίποντο ο Γουντ!

Με μεγάλη ανατροπή εκτός έδρας

Έβγαλε σφυγμό η Νότιγχαμ Φόρεστ! Η ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο έκανε σπουδαία ανατροπή και έφυγε με το τρίποντο στις αποσκευές της από το «St James Park», επικρατώντας με 3-1 της Νιούκαστλ για να κάνει χαρούμενα Χριστούγεννα!

Πρώτη νίκη μετά τις 5 Νοεμβρίου για τη Φόρεστ και πρώτη για τον Πορτογάλο τεχνικό στην τεχνική ηγεσία του συλλόγου, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κρις Γουντ ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ και έφερε… τούμπα το προβάδισμα των γηπεδούχων με το πέναλτι του Ίσακ.

Στα αμιγώς αγωνιστικά, η Νιούκαστλ μπήκε καλύτερα και κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ στο 23ο λεπτό ο Ίσακ για το 1-0. Παρόλα αυτά, η Νότιγχαμ άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να απειλεί, φτάνοντας τελικά στην ισοφάριση στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους με τον Γουντ να γράφει το 1-1 στο 45’+1’.

Ο Νεοζηλανδός στράικερ ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και το απέδειξε στο δεύτερο ημίχρονο, όπου συνέχισε το… κρεσέντο του.

Συγκεκριμένα, στο 53ο λεπτό ο Ελάνγκα βρήκε τον Γουντ στην περιοχή, αυτός άδειασε έναν αντίπαλο και με εξαιρετικό τελείωμα υπέγραψε την ανατροπή. Και επτά λεπτά αργότερα μετά τη βαθιά μπαλιά του Μουρίγιο, ο Γουντ πέρασε και τον Ντουμπράβκα για να δώσει αέρα δύο τερμάτων στη Νότιγχαμ Φόρεστ. Έγινε μάλιστα ο πρώτος παίκτης μετά τον Χάρι Κέιν το 2017 που πετυχαίνει χατ-τρικ στην Boxing Day!

Η Νιούκαστλ ήταν αναγκασμένη να βγει μαζικά μπροστά και να ψάξει τη μείωση του σκορ, αλλά οι φιλοξενούμενοι με αυτοθυσία κρατούσαν το σκορ και ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνοι στην κόντρα-επίθεση. Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, όμως, το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και η Φόρεστ πήρε μια σπουδαία νίκη, η οποία ήταν ο μόλις δεύτερη φετινή μακριά από το γήπεδό της.