Τέσσερα στα τέσσερα για ΑΕΛ και Κεραυνό, πρώτη νίκη για ΕΝΑΔ

ΑΕΛ και Κεραυνός πέτυχαν το τέσσερα στα τέσσερα στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας των Απόλλωνα και ΑΕΚ αντίστοιχα, και ετοιμάζονται για το μεταξύ τους ντέρμπι που θα διεξαχθεί την ερχόμενη αγωνιστική στο "Κώστας Παπαέλληνας". Στην τρίτη αναμέτρηση της 4ης αγωνιστικής η ΕΝΑΔ πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, απέναντι στον ΑΠΟΕΛ με 72-28.

ΑΕΛ - Απόλλωνας 76-59

Τέταρτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες για την ΑΕΛ που επικράτησε μέσα στην έδρα της του Απόλλωνα με τελικό σκορ 76-59. Πιο καλά ξεκίνησαν οι "γαλαζοκίτρινες" που προηγήθηκαν με 24-9 στο Α' δεκάλεπτο και με 45-27 με την ολοκλήρωση του Α' ημιχρόνου. Η διαφορά στο σκορ αυξήθηκε στην τρίτη περίοδο στους 23 πόντους (67-44) με τον Απόλλωνα να μειώνει στο τελικό 76-59 στο τέταρτο δεκάλεπτο. Κορυφαία του αγώνα η Όρλοβιτς με 22 πόντους, ενώ διακρίθηκε και η Παβίσεβιτς με 20 πόντους. Από τον Απόλλωνα ξεχώρισε η Λίστερ με 35 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-9, 45-27, 67-44, 76-59

ΑΕΛ (Κάλια Παπαδοπούλου)

Παπαδούρη, Μενελάου 9 (1), Λάρκου 10 (1), Παπαδοπούλου 8, Παβίσεβιτς 20, Όρλοβιτς 22, Μαυρουδή , Αντωνίου, Σωκράτους 3, Αγαπίου 4.

Απόλλωνας (Σταύρος Σταύρου)

Σαββίδου, Μιχαήλ, Τζιάμπου 2, Βύραζιηκ 7, Γεωργίου, Λίστερ 33 (4), Καραγιάννη, Νικόλα 2, Λουκαΐδου 2, Αντωνίου 13 (3).

Πετρολίνα ΑΕΚ - Κεραυνός 46-98

Εκτός έδρας νίκη για τον Κεραυνό, που επικράτησε στην Λάρνακα της ΑΕΚ με 98-46. Αυτή ήταν η τέταρτη διαδοχική νίκη για τον Κεραυνό, που παραμένει αήττητος στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Στροβόλου μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα με 22-8 στην πρώτη περίοδο, ενώ μέχρι το τέλος του Α' ημιχρόνου το σκορ έφθασε στο 50-22. Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε το παιχνίδι και στην συνέχεια με την ομάδα του Στροβόλου να φέρνει το σκορ στο 71-32 στο τρίτο δεκάλεπτο και με 98-46 στο τέλος του αγώνα. Κορυφαία της αναμέτρησης ήταν η Θεολόγου με 22 πόντους, ενώ διακρίθηκε επίσης η Σαρπ με 21 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-22, 22-50, 32-71, 46-98

Πετρολίνα ΑΕΚ (Βεσελίν Ρότζια)

Μέρτζιου, Χατζήμπεη 9, Γεννίτσαρη 9 (1), Δημητρίου 2, Κλόκκαρη 9 (1), Λάκοβιτς 12, Μιχαήλ 1, Ηλία 4 .

Κεραυνός (Χρίστος Στυλιανίδης)

Σαρπ 21 (2), Πιτσιλλίδου 12 (2), Αθανασίου 12, Νικολάου 4, Μερκούρη 8, Αναξαγόρα, ΝΙκοδήμου 8 (1), Ρουσσάκη 9 , Θεολόγου 22, Κουρσάρη 2.

ΑΠΟΕΛ - Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ 28-72

Εύκολη εκτός έδρας νίκη απέναντι στον ΑΠΟΕΛ πέτυχε η ΕΝΑΔ με 72-28. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για την ομάδα του Αγίου Δομετίου στο φετινό πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενες μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 26-4 στην πρώτη περίοδο και με 41-16 στην δεύτερη. Η ομάδα του Τάκη Μιραλλάη συνέχισε να είναι ανώτερη στο παρκέ και στο Β' ημίχρονο, όπου στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν μπροστά με 55-24 ενώ η λήξη του αγώνα την βρήκε να πανηγυρίζει την νίκη με τελικό σκορ 72-28. Κορυφαία του αγώνα ήταν η Χ. Κωνσταντίνου με 15 πόντους, ενώ διακρίθηκα και η Γεωργίου με 12 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 4-26, 16-41, 24-55, 28-72