Εύκολη εντός έδρας νίκη για την ΑΕΛ στην πρεμιέρα του Γυναικείου

Με το δεξί η περσινή πρωταθλήτρια

Με νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ γυναικών ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η περσινή πρωταθλήτρια ΑΕΛ. Οι παίκτριες του Γιώργου Παλάλα επικράτησαν της ΕΝΑΔ στο κλειστό «Νίκος Σολομωνίδης» με 109-32.

Η αρχή του παιχνιδιού χαρακτηρίστηκε από ισορροπία, όσον αφορά την εικόνα των δύο ομάδων στο παρκέ. Η ΑΕΛ μόλις προηγήθηκε με 4-3 πέτυχε δύο καθοριστικά τρίποντα που τις έδωσαν σοβαρό προβάδισμα. Στυλιανίδη και Dickey άνοιξαν διαφορά 7 πόντων με το... καλημέρα στην αναμέτρηση.

Αυτό το μοτίβο συνεχίστηκε και μετά το πρώτο πεντάλεπτο. Στον ένα πόντο της ΕΝΑΔ, η ΑΕΛ απάντησε με δύο τρίποντα, τα οποία ήρθαν δια χειρός Παπαδούρη και Dickey. Το γεγονός αυτό έστειλε τη διαφορά στους 13.

Ένα λεπτό αργότερα η Μαυρουδή με τον ίδιο τρόπο εκτόξευσε τη διαφορά στους 16, δίνοντας στην ΑΕΛ το πάνω χέρι. Η πρώτη περίοδος είχε κλείσει με διαφορά 19 πόντων (29-10). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γαλαζοκίτρινες «πάτησαν γκάζι». Πριν το ρολόι δείξει 7 λεπτά, με το lay up της Γεωργίου και το τρίποντο της Dickey η ομάδα του Γιώργου Παλάλα έκανε το 38-10, βάζοντας γερές βάσεις για να πάρει το ροζ φύλλο.

Η ΕΝΑΔ έβγαλε αντίδραση με δύο καλάθια της Μερκούρη, όμως η Dickey μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, πραγματοποιώντας μία κυριαρχική εμφάνιση δεν άφησε πολλά περιθώρια. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 65-15. Μετά την ανάπαυλα, η ΑΕΛ δεν πάτησε... φρένο. Η Dickey 5:19 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου ανέβασε τη διαφορά στους 55 με τρίποντο. Δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο, η Φτερούδη με τις δύο τις εύστοχες βολές, επέτρεψε στην ομάδα της Λεμεσού να αγγίξει και τους 60 (87-27). Στην τέταρτη περίοδο, δεν υπήρξε κάτι εξόχως διαφορετικό καθώς το παιχνίδι είχε πάρει τον δρόμο του. Εξαιρετική εμφάνιση από την ΑΕΛ που «έπιασε» 100άρα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-10, 64-15, 86-29, 109-32.

Payabl. EKA ΑΕΛ WBC (Γιώργος Παλάλας): Τέιλορ 16, Παπαδούρη 17 (2), Στυλιανίδη 19 (5), Γεωργίου 10, Dickey 27 (5), Maricic 9 (1), Μαυρουδή 3 (1), Μιχαήλ 3, Φτερούδη 5.

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Χρίστος Στυλιανίδης): Webb 16, Γουάφα 3, Μερκούρη 10, Αθανασίου, Lee, Ελ. Τσολιά, Ειρ. Τσολιά 3, Ερεβμπενάγκιε, Παταγάμ.