Έκλεισαν με νίκη Κεραυνός και Απόλλωνας

Με δύο αγώνες που πραγματοποιήθηκαν την Κυριακή 13 Νοεμβρίου ολοκληρώθηκε η 3η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών. Νίκες πέτυχαν οι Κεραυνός και Απόλλωνας απέναντι σε ΕΝΑΔ και ΑΕΚ αντίστοιχα.

Κεραυνός - Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ 71-42

Τρίτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες στο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών για τον Κεραυνό όπου επικράτησε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Ύδρας Ασφαλιστικής ΕΝΑΔ, σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο "Κώστας Παπαέλληνας". Οι γηπεδούχες από νωρίς μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και πήραν προβάδισμα με 21-7 στην πρώτη περίοδο, ενώ μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου οι "ερυθροκίτρινες" ήταν στο 39-13. Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε ο αγώνας και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Κεραυνό να παραμένει μπροστά με 53-26 στην τρίτη περίοδο, για να φτάσει στο τελικό 71-42. Κορυφαία του αγώνα η Σαρπ με 24 πόντους, ενώ εξαιρετικές ήταν επίσης για τον Κεραυνό οι Θεολόγου και Ρουσσάκη με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-7, 39-13, 53-26, 71-42

Κεραυνός (Χρίστος Στυλιανίδης)

Σαρπ 24 (3), Αθανασίου 7, Νικολάου, Αναξαγόρα, ΝΙκοδήμου 7 (1), Ρουσσάκη 13 (3), Μερκούρη 2, Θεολόγου 16, Κουρσάρη 2.

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Τάκης Μιραλλάης)

Ε. Κωνσταντίνου, Πηλακούτα 10, Γεωργίου 12 (1), Παπαδοπούλου, Τσολιά 2, Χ. Κωνσταντίνου 4, Μύθιλλου. Τέιλορ 10, Αθανασίου, Μ. Καλλιάνου 4.

Απόλλωνας - Πετρολίνα ΑΕΚ 70-57

Την εντός έδρας νίκη απέναντι στην Πετρολίνα ΑΕΚ πέτυχε ο Απόλλωνας που επικράτησε στην Λεμεσό με 70-57, στον τρίτο και τελευταίο χρονικά αγώνα για την 3η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών. Οι "γαλάζιες" μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και πήραν προβάδισμα με 20-9 στην πρώτη περίοδο, ενώ μέχρι το ημίχρονο η διαφορά αυξήθηκε στους δεκαπέντε πόντους (38-23). Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο ημίχρονο, με το σκορ να οδηγείται στο 51-35 στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ με το τέλος του αγώνα οι γηπεδούχες πήραν την νίκη με 70-57. Κορυφαία της αναμέτρησης η Λίστερ που σημείωσε 33 πόντους, ενώ από την ομάδα της Λάρνακας ξεχώρισε η Λάκοβιτς με 29 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-9, 38-23, 51-35, 70-57