Πήρε το ντέρμπι η ΑΕΛ

Τα αποτελέσματα της πέμπτης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών

Με νικήτρια την ΑΕΛ, τελείωσε το ντέρμπι για την 5η αγωνιστική της κανονικής περιόδου για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών, καθώς η γαλαζοκίτρινη ομάδα, κέρδισε στην αίθουσα «Σπύρος Κυπριανού», τη γηπεδούχο Αναγέννηση Γερμασόγειας με 80-56.

Έτσι, η ΑΕΛ παρέμεινε μόνη και αήττητη στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ η Αναγέννηση υποχώρησε στη 2η θέση.

Με συνεχόμενο προβάδισμα για την ΑΕΛ, εξελίχθηκε η 1η περίοδος, με την ομάδα των γαλαζοκίτρινων να είναι αρκετά εύστοχη και έτσι στο 10λεπτο, προηγήθηκε με 27-18.

Στο 15`, η φιλοξενούμενη ομάδα απέκτησε προβάδισμα 20 πόντων, όταν προηγήθηκε με 42-22. Η Αναγέννηση μείωσε σε 46-30 στο 18` και με το τέλος του ημιχρόνου, η ομάδα της ΑΕΛ είχε το προβάδισμα με 51-33.

Στους 24 πόντους ανέβηκε το προβάδισμα των φιλοξενουμένων, όταν στο 24`, το σκορ έγινε 60-36. Μικρή μείωση από πλευράς Αναγέννησης στο 27`, σε 62-42 και στο 30` η ΑΕΛ προηγήθηκε με 65-45.

Η διαφορά ξεπέρασε τους 30 πόντους (76-45) στα μισά της 4ης περιόδου και στη συνέχεια η Αναγέννηση μείωσε κάπως (76-52) αλλά με το τέλος του αγώνα, η ΑΕΛ σφράγισε τη νίκη με τελικό σκορ 80-56.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-27, 33-51, 45-65, 56-80.

Αναγέννηση (Ηρακλής Πιττάκας): Mihalko 25 (2), Ν. Κοντού 4 (1), Τσινακλίεβα 11, Ελευθεριάδου, Θεοδοσίου 13, Μ. Σοφοκλέους, Παπαδοπούλου, Panainte, Παυλίδου, Λ. Σοφοκλέους 3 (1), Κ. Κοντού.

ΑΕΛ (Γιώργος Παλάλας): Γεωργίου 5 (1), Παπαδούρη 12 (3), Μαυρουδή 6 (1), Leidel 27 (2), Οικονομίδου, Maricic, Στυλιανίδη 8 (2), Αντωνίου 3 (1), Μιχαλάκη, Παπαλλά 3, Μιχαήλ 2, Skachkova.

Με νίκες για τις ομάδες της Ανόρθωσης και του Youth Stars, ολοκληρώθηκαν τα δυο παιχνίδια που ξεκίνησαν το μεσημέρι για την 5η αγωνιστική της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών.

Στο παιχνίδι που έγινε στην αίθουσα της 2ης τεχνικής σχολής Λεμεσού, η Ανόρθωση έφθασε στις τρεις φετινές νίκες, κερδίζοντας τη μέχρι, πριν από την έναρξη του αγώνα, ισόβαθμη της, Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ με 56-32.

Στο άλλο παιχνίδι, αυτό που έγινε στην αίθουσα «Κώστας Παπαέλληνας», το Youth Stars, επικράτησε του γηπεδούχου Κεραυνού με 83-63, σημειώνοντας την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.