«Απέδρασε» από τη Λεμεσό ο Κεραυνός

Δύσκολη νίκη σημείωσε ο Κεραυνός στο τρίτο και τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας, απέναντι στον Απόλλωνα, μέσα στην Λεμεσό, με τελικό σκορ 72-70. Το σκορ παρέμεινε σε μικρά επίπεδα διαφοράς μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για την νίκη, η οποία τελικά κατέληξε στην ομάδα του Στροβόλου.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ρόναλντ Ρος με 19 πόντους (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασσίστ) ενώ εξαιρετικό παιχνίδι έκαναν επίσης οι Τζέικ Ο'Μπράιεν (16 πόντους, 2 τρίποντα,  3 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Κένεθ Μπάρκερ (14 πόντοι, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασσίστ). Χωρίς τους Μοχάμεντ Αμπουκάρ και Νίκο Στυλιανού αγωνίστηκε ο Κεραυνός. Από τον Απόλλωνα διακρίθηκε ο Τζερμέιν Μάρσαν με 17 πόντους (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασσίστ.

Ο Κεραυνός έκανε καλή αρχή στο παιχνίδι και στο πρώτο ενάμιση λεπτό προηγήθηκε με 6-2. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και στην συνέχεια, με το σκορ να είναι στο 11-6 υπέρ τους στο 4'. Στην συνέχεια ο Απόλλωνας με έξι πόντους (από δύο πέτυχαν οι Μάρσαλ, Τζόνουνς, Πιττάκας) πήρε αυτός προβάδισμα με 12-11, ενάμιση λεπτό αργότερα. Ο Κεραυνός απάντησε με δύο διαδοχικά τρίποντα από τους Ρος και Μπάρκερ, φέρνοντας ξανά υπέρ του το σκορ (17-12). Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους "ερυθροκίτρινους" να προηγούνται με 24-19.

Ισορροπημένα κύλισαν τα πρώτα στάδια του δεύτερου δεκαλέπτου, με το σκορ να παραμένει στα ίδια επίπεδα διαφοράς. Στο 13:30 ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 29-23, με τον Απόλλωνα να σημειώνει τρίποντο με τον Μάρσαλ και δίποντο με τον Ρέινς, μειώνοντας σε 29-28, μέχρι το 15'. Ενάμιση λεπτό αργότερα οι "γαλάζιοι" πήραν ξανά προβάδισμα, με το σκορ να είναι στο 34-32. Με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη ήταν μπροστά με 40-39.

Και πάλι ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να ξεκινούν δυνατά. Ο Κεραυνός διατηρούσε το προβάδισμα του, με τον Απόλλωνα να παραμένει σε απόσταση "αναπνοής" μέχρι και στο 24:10 όπου ισοφάρισε σε 48-48, ενώ ένα λεπτό αργότερα το παιχνίδι συνέχισε να είναι ισόπαλο στο 50-50. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν έπειτα τον ρυθμό τους και μέχρι το 29' δημιούργησαν διαφορά επτά πόντων (58-51), την οποία μείωσε ο Γεωργίου με λέι απ λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Παρόμοιος ήταν ο ρυθμός και στην τέταρτη περίοδο. Από την μία ο Κεραυνός προσπαθούσε να δημιουργήσει διαφορά στο σκορ, και από την άλλη ο Απόλλωνας ήταν λίγο πιο πίσω και προσπαθούσε να κερδίσει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Το σκορ παρέμεινε σε μικρά επίπεδα διαφοράς και μέχρι το 35' ήταν στο 64-60 για τον Κεραυνό. Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο την διαφορά (65-64), με τον Απόλλωνα να παίρνει προβάδισμα με 69-67, στο 39:16! Στην συνέχεια, ο Ο'Μπράιεν ήταν εύστοχος σε σουτ τριών πόντων, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στον Κεραυνό με 70-69, μισό λεπτό πριν το φινάλε, ενώ αργότερα ο Ρος και ο Μπάρκερ σημείωσαν από μία ελεύθερη βολή φέρνοντας το σκορ στο 72-69. Λίγο πριν την λήξη του αγώνα ο Μάρσαλ σημείωσε μία ακόμα ελεύθερη βολή για τον Απόλλωνα, διαμορφώνοντας το τελικό 72-70, με τον Κεραυνό να φεύγει με την νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-24, 39-40, 53-58, 70-72