Πρόκριση στον ημιτελικό για την ΑΕΚ επί της Λέβιτσε

Bάζοντας τις βάσεις για μία καθαρή νίκη στο πρώτο δεκάλεπτο, η Πετρολίνα ΑΕΚ επιβλήθηκε με 74-66 της Πατριότι Λεβίτσε και πήρε την πρόκριση για τον προκριματικό ημιτελικό του Basketball Τσάμπιονς Λιγκ. Οι κιτρινοπράσινοι «έτρεξαν» ένα μαγικό σερί την πρώτη περίοδο σκοράροντας 22 πόντους, αφήνοντας τον αντίπαλο στο 0. Το συγκρότημα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη αν και κατέστησε σαφές εξ’ αρχής ότι θα ήταν το αφεντικό και θα έπαιρνε την πρόκριση, στο τέλος δυσκολεύτηκε πολύ αφού οι δυναμικές άλλαξαν άρδην κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Σλοβακίας ανέβηκε και η ΑΕΚ πάτησε …φρένο, διατηρώντας όμως το προβάδισμα της με το επί μέρους 25-22, κλείνοντας το 20λεπτο με διαφορά 23 πόντων (45-22). Μετά το ημίχρονο υπήρξε ένα αγωνιστικό «μπλακ-άουτ» με τη Λεβίτσε να πραγματοποιεί μία εξαιρετική τρίτη περίοδο, σκοράροντας 21 πόντους και η ΑΕΚ μόλις 8. Ήταν ένα σημάδι καθίζησης που κλήθηκε η νταμπλούχος Κύπρου να διαχειριστεί στο φινάλε.

Έξι μισι λεπτά πριν το τέλος, η Λέβιτσε μείωσε στη μικρότερη τιμή, στους τρεις (56-53) και βρέθηκε μια «ανάσα» πριν μια επική ανατροπή, όμως η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση με τον Χαντ. Όταν το επανέλαβαν οι Σλοβάκοι ένα λεπτό αργότερα(58-55), ένα τρίποντο του Γκρίφιν «αποκατέστησε» τη τάξη. Ήταν δύο καθοριστικά σημεία που έκριναν την πρόκριση.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ντέιβιον Χόλινγκσγουορθ με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασσίστ και 3 κλεψίματα, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τον Γκρίφιν με 17, 4 ριμπάουντ και 2 ασσίστ, τον Χαντ με 19 και 4 ριμπάουντ και μία ασσίστ, αλλά και τον Τζόουνς με 9 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό την Μπενφίκα που επιβλήθηκε με 122-62 της Τιφλίδας και σε περίπτωση νέας πρόκρισης θα ακολουθήσει ο τελικός.

ΑΕΚ: Τελευταία Ενημέρωση