Δραματικό φινάλε και... Πετρολίνα ΑΕΚ

Μετά από δύο παρατάσεις

Μιαν άκρως συναρπαστική πρεμιέρα, για την 1η φάση του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Basket League «επεφύλαξαν» οι Payabl. EKA AEΛ και Πετρολίνα ΑΕΚ, στο μεταξύ τους παιχνίδι που έγινε στη Λεμεσό, στο οποίο χρειάστηκε η διαδικασία δυο παρατάσεων, μέχρι να αναδειχθεί ο νικητής και η ομάδα που χαμογέλασε στο τέλος, ήταν η περσινή κάτοχος των δυο τίτλων, που κέρδισε με 96-94.

Στην κανονική της διάρκεια η αναμέτρηση έληξε με 76-76 και η πρώτη παράταση βρήκε και πάλι ισόπαλες τις δυο ομάδες με 86-86, για να πάρει τη νίκη η ΑΕΚ, χάριν σε ένα καλάθι του Brown στο 49`49``, ενώ ο Cummings ήταν άστοχος σε τρίποντο στο 49`58``.

Κορυφαίος για τη νικήτρια, ήταν ο Brown (30 πόντοι, 2/5 βολές, 14/22 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), ενώ για την ΑΕΛ, κορυφαίος ήταν ο Makuoi (1/1 βολή, 11/20 δίποντα, 14 ριμπάουντ).

Με εναλλασσόμενο προβάδισμα ξεκίνησε η αναμέτρηση στη Λεμεσό, αλλά στη συνέχεια η ΑΕΚ ξέφυγε με 10-3, κάτι που έγινε λίγο πριν το 6`. Όμως στη συνέχεια, ήταν η ΑΕΛ που κυριάρχησε και βρίσκοντας λύσεις σε άμυνα και σε επίθεση, κατάφερε να δημιουργήσει ένα σερί 10-2, χάριν στο οποίο προηγήθηκε στο τέλος της 1ης περιόδου με 13-12.

Κατά πρώτο λόγο, ο Shepherd και κατά δεύτερο, ο Makuoi ήταν οι παίκτες που προβλημάτιζαν την άμυνα της ΑΕΚ, η οποία αντιμετώπιζε και δυσκολίες στο εκτελεστικό κομμάτι, λόγω της δυνατής άμυνας της γηπεδούχου. Έτσι στις αρχές της 2ης περιόδου, το σκορ πήγε στο 26-19, για την ομάδα της Λεμεσού.

Στη συνέχεια η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ 5 και 9 πόντων, πάντα για τη γηπεδούχο, αλλά στο τέλος του ημιχρόνου, η ΑΕΚ κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της και με το σκορ στο 34-33, έκλεισε το πρώτο μισό της αναμέτρησης.

Μετά από αυτήν την εξέλιξη, η επανάληψη αναμενόταν με αρκετό ενδιαφέρον. Όντως, κάπως έτσι εξελίχθηκε το τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης, μιας και η ΑΕΚ είχε καλύψει τη σε βάρος της διαφορά και τη στιγμή που οι προσεγμένες επιλογές εκατέρωθεν και οι δυνατές άμυνες, είχαν τον πρώτο λόγο, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς κάτοχο. Στο 26`, η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 46-45.

Όμως στο 28`, η ΑΕΛ προσπέρασε με 53-50, ενώ με το τέλος της 3ης περιόδου, το σκορ πήγε στο 57-54, για τη γηπεδούχο και έτσι, η αγωνία κορυφωνόταν ενόψει της 4ης περιόδου.

Στο 33`, το σκορ πήγε στο 66-61 για την ΑΕΛ, που έδειχνε αντοχές στην πίεση της αντιπάλου της. Λίγο μετά, η ΑΕΚ μείωσε σε 66-65, ενώ λίγο πριν το 35`, η ΑΕΛ προηγήθηκε με 69-65, αλλά στη συνέχεια η ομάδα της Λάρνακας ισοφάρισε σε 72-72.

Έτσι, τα τελικά χρονικά σημεία του αγώνα, αποκτούσαν πλέον δραματικό χαρακτήρα.

Ακολούθως το σκορ έγινε 74-74, για να ακολουθήσει ένα σερί άστοχων επιθέσεων εκατέρωθεν και ενώ το χρονόμετρο έδειξε το 39`.

Προβάδισμα για πρώτη φορά στην 4η περίοδο, πήρε η ΑΕΚ με 76-74 στο 39`41`` με καλάθι του Μαντοβάνη, ενώ στο 39`56``, ο Cummings ισοφάρισε σε 76-76, για να οδηγηθεί το παιχνίδι στην παράταση!

Προβάδισμα για την ΑΕΛ στο 41` με 81-78, η οποία λίγο μετά, αποσπάστηκε με +6 (84-78) και έδειχνε να είναι κοντά στη νίκη, αλλά υπήρχε χρόνος ακόμα. Έτσι, η ΑΕΚ μείωσε σε 84-82 με την αγωνία, να φθάνει πια στο κατακόρυφο και αφού η ΑΕΛ προηγήθηκε με 86-84, στο 44`50``, ο Shepherd αστόχησε σε δυο βολές και στη συνέχεια (44`54``) η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 86-86, με τον Brown, για να οδηγηθεί σε 2η παράταση η αναμέτρηση.

Χωρίς μεταβολή παρέμεινε το σκορ στα 2 περίπου πρώτα λεπτά της 2ης παράτασης, αλλά χάρη σε δυο διαδοχικά τρίποντα του Griffin, η ΑΕΚ απέκτησε προβάδισμα με +6 (92-86), δείχνοντας ότι ήταν αυτή κοντά στη νίκη.

Όμως υπήρχε ακόμα χρόνος και έτσι η ΑΕΛ με 6-0 σερί, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 92-92, λίγο πριν το 49`.

Νέα ισοπαλία στο 49`21`` με το σκορ στο 94-94!

Στο 49`49`` ο Brown, έδωσε προβάδισμα με 96-94 στην ΑΕΚ και στο 49`58``, ο Cummings αστόχησε σε τρίποντο, για να πάρει τελικά τη νίκη η ομάδα της Λάρνακας με τελικό σκορ 96-94, ύστερα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-12, 34-33, 57-54, 76-76. 1η Παράταση: 86-86, 2η Παράταση: 94-96.

Payabl. EKA AEΛ (Κάλια Παπαδοπούλου): Μάρκου 10 (2), Cummings 21 (2), Shepherd 28 (3), Makuoi 23, Γεωργίου 2, Βάκης, Μύθιλλος 10 (1), Μονιάτης, Χριστοφίδης.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Hollingsworth 26, Brown 30, Σιζόπουλος, Hunt 10, Μαντοβάνης 11 (1), Griffin 19 (5), Γεωργίου, Στυλιανού, Λοϊζίδης.