Ολυμπιακός – Νέα Σαλαμίνα 0-2: Αποφασιστικό βήμα παραμονής με Καρλάο (vid)

Ο Καρλάο δήλωσε και πάλι παρών...

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Νέα Σαλαμίνα επί του Ολυμπιακού στο Μακάρειο στάδιο (2-0). Με αυτό το τρίποντο οι ερυθρόλευκοι είναι πλέον στο +10 από τους μαυροπράσινους και η παραμονή τους στην κατηγορία είναι σχεδόν σίγουρη.

Πρώτο ημίχρονο

Καλύτερος ο Ολυμπιακός καθ’ όλη την διάρκεια του πρώτου μέρους, καθώς είχε τον πλήρης έλεγχο του αγώνα. Ωστόσο η πρώτη ευκαιρία (9’) σημειώθηκε από τη Νέα Σαλαμίνα, όταν ο Καρλάο από το ύψος του πέναλτι έπιασε το πλασέ το οποίο πέρασε λίγο έξω. Οι γηπεδούχοι απάντησαν δύο λεπτά αργότερα, μετά από σουτ του Πεχλιβάνη με τον Κίρεφ να εξουδετερώνει τον κίνδυνο. Ο Τριμπό στο 14ο λεπτό δοκίμασε και αυτός το πόδι του, όμως το σουτ του πέρασε λίγο έξω από την εστία του κίπερ των ερυθρόλευκων. Οι φιλοξενούμενοι στο 25’ δημιούργησαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Καρώ έκανε την προβολή από κοντινή απόσταση, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Χίντι. Δύο λεπτά αργότερα ο Καπαρτής έφυγε μόνος με τον Κίρεφ, όμως το πλασέ του ήταν αδύναμο και δεν ανησύχησε τον κίπερ της Νέας Σαλαμίνας.

Δεύτερο ημίχρονο

Η Νέα Σαλαμίνα στο δεύτερο 45λεπτο παρουσιάστηκε πιο συγκεντρωμένη και στο 52ο λεπτό κατέγραψε την πρώτη της κλασσική ευκαιρία με τον… συνήθη ύποπτο Καρλάο. Ο επιθετικός των ερυθρόλευκων με απευθείας εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το δοκάρι, ενώ στο 61’ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με εύστοχο πλασέ. Ο Ολυμπιακός βρισκόταν πλέον με την πλάτη στον τοίχο, όμως δεν κατάφερε να αντιδράσει. Οι φιλοξενούμενοι διαφύλαξαν το υπέρ τους αποτέλεσμα, το οποίο τους έφερε στο +10 από τους μαυροπράσινους, και πλέον έχουν τον πλεονέκτημα και σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Διακριθέντες

Ολυμπιακός

Παρά την ήττα, ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, με τον Πεχλιβάνη να βρίσκεται σε πολύ καλή μέρα. Ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος ήταν αρκετά κινητικός και ταλαιπώρησε την αμυντική γραμμή της Νέας Σαλαμίνας. Πολύ καλή παρουσία είχε και ο Τριμπό.

Νέα Σαλαμίνα

Καρλάο και Κίρεφ είναι σίγουρα από τους διακριθέντες ποδοσφαιριστές της Νέας Σαλαμίνας. Ο Καρλάο παρά το γεγονός ότι προπονήθηκε μόνο μια φορά πριν το παιχνίδι, ήταν μέσα στις φάσεις, είχε και άτυχη στιγμή όταν σημάδεψε το δοκάρι, ωστόσο ήταν και πάλι αυτός που χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του. Από την άλλη, ο κίπερ των ερυθρολεύκων κράτησε το μηδέν παθητικό με τις σωτήριες επεμβάσεις του.

Απογοήτευσαν

Ολυμπιακός

Δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που σημείωσε στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, και αυτό ίσως στοίχησε στην ομάδα του Χρύση Μιχαήλ. Ποδοσφαιριστές που πιθανόν να στέρησαν σε απόδοση ήταν οι Πολίτσι και Μιγκελίτο για τους γηπεδούχους.

Αρκετά ήταν τα ατομικά λάθη των ποδοσφαιριστών των φιλοξενουμένων στο πρώτο μέρος, που σπατάλησαν ένα 45λεπτο, καθώς δεν βρήκαν ρυθμό και έδωσαν χώρο στον Ολυμπιακό ο οποίος ήταν καλύτερος. Αλλαγμένη η εικόνα της Νέας Σαλαμίνας στο δεύτερο μέρος, που αξιοποίησε τις ευκαιρίες που σημείωσε.

Διαιτησία

Καλή η διαιτησία του Βασίλη Δημητρίου, ο οποίος ήταν κοντά στις φάσεις, ενώ και το παιχνίδι σε συνδυασμό με την συμπεριφορά των ποδοσφαιριστών δεν δυσκόλεψε ιδιαίτερα την απόδοση του. Όσον αφορά τους βοηθούς, δεν υπέπεσαν σε σοβαρά λάθη.

Στο πιο κάτω link μπορείτε να δείτε την ζωντανή περιγραφή του αγώνα, μέσω της ιστοσελίδας μας, 24sports.com.cy.

Ολυμπιακός (Χρύσης Μιχαήλ): Χίντι, Αντωνίου, Ζιαμπάρης, Πουγιούκκας, Σαμάρας (65' Τόρες), Μιγκελίτο (65 Κάστρο), Σωτηρίου, Πεχλιβάνης, Τριμπό, Πολίτσι (77' Σεραφείμ), Καπαρτής.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κίρεφ, Σεργίου, Καρώ (30' Χατζηκωνσταντή), Κούσουλος, Κορέια, Νταμαού, Ρέινολντς, Πόλιαντες (90' Κυπριανού), Ελουντού (85' Σιαθάς), Νορ, Καρλάο.

Σκόρερ: 61', 90'+3 Καρλάο

Κίτρινες: ΖιάμπαρηςΝορ, Καρλάο, Ελουντού