Tέλος εποχής για τη Σάντος

Yποβιβάστηκε στη δεύτερη κατηγορία - Πρωταθλήτρια ξανά η Παλμέιρας του Άμπελ Φερέιρα!

Ιστορικές στιγμές στη Βραζιλία! To πρωτάθλημα της σεζόν ολοκληρώθηκε με τον χειρότερο τρόπο για τη Σάντος, η οποία για πρώτη φορά στην ιστορία της υποβιβάστηκε στη 2η κατηγορία! O σύλλογος του Σάο Πάουλο ήθελε μόλις έναν βαθμό για να αποφύγει τον υποβιβασμό ωστόσο στην τελευταία αγωνιστική του Brasileirao, γνώρισε καταδικαστική εντός έδρας ήττα από την Φορταλέζα με σκορ 2-1!

Αδιανόητα σκηνικά στη «Βίλα Μπελμίρο» με οπαδούς της ομάδας να δημιουργούν το αδιαχώρητο εντός και εκτός γηπέδου για την πιο «μαύρη» σελίδα στα 111 χρόνια ιστορίας του συλλόγου. Μάλιστα, η έκβαση του ματς με τη Φορταλέζα ήταν απίθανη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 39' με τον Μερίνο, αλλά ο Μεσίας στο 58ο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1.

Την ίδια στιγμή η ανταγωνίστρια για την παραμονή Βάσκο Ντα Γκάμα, ανέτρεπε το εις βάρος της 1-0 από την Μπαργαντίνο (2-1) στο 82ο λεπτό με τη Σάντος να κυνηγά νίκη σε εκείνη τη χρονική στιγμή.

Ωστόσο, η χαριστική βολή ήρθε σε «νεκρό» χρόνο! Ο Λουσέρο στο 90'+6' έκανε το 2-1 για τη Φορταλέζα, υπογράφοντας τον υποβιβασμό της Σάντος!

Την ίδια στιγμή στο «Μινεϊράο» του Μπέλο Οριζόντε, η Παλμέιρας του Άμπελ Φερέιρα, πανηγύριζε την κατάκτηση του 12ου και δεύτερου συνεχόμενου πρωταθλήματος μετά και το 1-1 με την Κρουζέιρο. Σκόρερ για την Παλμέιρας, ο Έντρικ που ετοιμάζεται να φορέσει τη φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης, με τον Νικάο να ισοφαρίζει στο τελικό 1-1.

Πηγή: sport-fm.gr