Διακοπή λόγω επιληπτικής κρίσης ποδοσφαιριστή

Δραματικές στιγμές στο Εστουδιάντες-Μπόκα

Δραματικές στιγμές έζησαν όλοι στη διάρκεια του αγώνα μεταξύ Εστουδιάντες και Μπόκα Τζούνιορς για το πρωτάθλημα Αργεντινής. Στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης ο Χαβιέρ Αλταμιράνο των γηπεδούχων κατέρρευσε στον αγωνιστικό χώρο και έπαθε επιληπτική κρίση!

Αμέσως συμπαίκτες και αντίπαλοι έσπευσαν κοντά του ζητώντας επίμονα από τα ιατρικά τιμ να μπουν στον αγωνιστικό χώρο για να βοηθήσουν τον 24χρονο μεσοεπιθετικό. Αρκετοί ποδοσφαιριστές αλλά και φίλαθλοι ξέσπασαν σε κλάματα βλέποντας την αγωνιώδη κατάσταση του Χιλιανού άσου, ο οποίος λίγα λεπτά μετά διακομίστηκε με ασθενοφόρο στο πλησιέστερο νοσοκομείο.

Ευτυχώς, όπως έγινε γνωστό, ο Αλταμιράνο σύντομα ανέκτησε τις αισθήσεις του, ωστόσο παραμένει νοσηλευόμενος για παρακολούθηση και ιατρικές εξετάσεις. Τα ευχάριστα νέα ανακοινώθηκαν από τα μεγάφωνα του γηπέδου, με το κοινό να ξεσπά σε χειροκροτήματα για τον άτυχο παίκτη.

Ο διαιτητής σε συνεννόηση και με τους ποδοσφαιριστές, που ήταν σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση, αποφάσισαν να μη συνεχιστεί το παιχνίδι και να διακοπεί οριστικά, ενώ η αναμέτρηση βρισκόταν στο 0-0.

Λατινική Αμερική: Τελευταία Ενημέρωση