Εξαιρετική εμφάνιση από την Εθνική μας Νέων Futsal και μεγάλη νίκη με 6-1 επί της Σουηδίας

Στο άλλο παιχνίδι το Κόσσοβο νίκησε 11-2 το Σαν Μαρίνο

Με εντυπωσιακό τρόπο άρχισε τους αγώνες της στην προκριματική φάση του 1ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων U19 Futsal η Κύπρος.

Στην χθεσινή απογευματινή πρεμιέρα, η Κύπρος νίκησε στο Σαν Μαρίνο (φιλοξενεί τους αγώνες του ομίλου μας) με το ευρύ 6-1 την αντίστοιχη ομάδα της Σουηδίας. Εξαιρετική η παρουσία της Εθνικής μας σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα απέναντι στη ομάδα του ομίλου μας που βρίσκεται υψηλότερα στην κατάταξη της UEFA και πανάξια η επικράτηση με το εντυπωσιακό 6-1. Το συγκρότημα του Χρυσόστομου Χρυσοστόμου στην πρώτη του παρουσία σε επίσημη διοργάνωση, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ, άφησε πολλές υποσχέσεις και δικαιωματικά ελπίζει για το εισιτήριο της πρόκρισης.

Οι Σουηδοί άνοιξαν το σκορ στο 1ο λεπτό και η Εθνική μας ισοφάρισε στο αμέσως επόμενο λεπτό, όταν μετά από προσπάθεια του Ελ Κέμπε ποδοσφαιριστής της Σουηδίας επιχείρησε να αποκρούσει και την έστειλε στα δίκτυα της ομάδας του, 1-1. Οι νεαροί διεθνείς μας σταδιακά πήραν το προβάδισμα και δημιούργησαν πολύ καλές ευκαιρίες για να πάρουν προβάδισμα.

Στο 11’ μετά από προσπάθεια του Μάμα Λοϊζου από κοντά ο Χάρης Κούλλουπα πέτυχε το 2-1 και στο 16’ ο Μάμας Λοϊζου μετά από εξαιρετική ενέργεια ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1 για την Εθνική μας, αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου. Συνέχισε την εξαιρετική μας εμφάνιση η Εθνική μας και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 27ο λεπτό ο Αλέξης Τσίτσος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1. Συνεχίζεται η υπεροχή της Κύπρου και στο 30ο ο Πέτρος Παπαδόπουλος πετυχαίνει το 5-1 και στο 37ο λεπτό ο Μάμας Λοϊζου διαμόρφωσε το 6-1.

Κύπρος: Ηλιάδης, Ελ Κέμπε, Κούλλουπα, Τσίτσος, Λοϊζου (αρχική πεντάδα), Π.Παπαδόπουλος, Κυπρή, Σωφρονίου, Αγγελή, Πογιατζής, Β. Παπαδόπουλος, Οικονομίδης

Στο άλλο παιχνίδι το Κόσσοβο νίκησε 11-2 το Σαν Μαρίνο.

Την Τετάρτη 23 Ιανουαρίου θα αντιμετωπίσουμε το Σαν Μαρίνο (19:30) και νωρίτερα θα διεξαχθεί το Σουηδία – Κόσσοβο. Φινάλε στις 25 Ιανουαρίου με αντίπαλο το Κόσσοβο (17:00) και αμέσως μετά θα διεξαχθεί ο αγώνας Σαν Μαρίνο – Σουηδία.

Η ομάδα που θα εξασφαλίσει την πρώτη θέση θα προκριθεί στην επόμενη φάση (main round) όπου θα αγωνιστεί στο δεύτερο όμιλο μαζί με τη Σλοβενία, την Ολλανδία και το Αζερμπαϊτζάν.

Οι αγώνες θα γίνουν στη Σλοβενία από τις 26 μέχρι τις 31 Μαρτίου 2019.

Φούτσαλ: Τελευταία Ενημέρωση