Στο... βάθρο με τριάρα (vid)

Η Πάφος FC με καλή εμφάνιση πήρε το διπλό με 3-0 κόντρα στον Οθέλλο πατώντας στην 3η θέση της βαθμολογίας

Με πειστική εμφάνιση η Πάφος επικράτησε με 0-3 του Οθέλλου στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή» και μειώσε τη διαφορά απο την κορυφή στους τέσσερις βαθμούς, έχοντας ένα αγώνα περισσότερο.

Α' Μέρος

Η Πάφος μπήκε πολύ δυνατά στα πρώτα λεπτά του αγώνα και προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Οθέλλου. Από την άλλη η ομάδα της Αθηαίνου προσπάθησε και αυτή να γίνει επιθετική καθώς δεν κλείστηκε πίσω.

Στο 15ο λεπτό η Πάφος έχασε τη πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι με τον Γκολντάρ να πιάνει τη κεφαλιά αλλά ο Ταουντούλ έκανε εντυπωσιακή επέμβαση και έσωσε την ομάδα του.

Ότι δεν κατάφερε να κάνει ο Γκολντάρ στην προηγούμενη ευκαιρία το πραγματοποιήσε δύο λεπτά αργότερα καθώς σκόραρε και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τουμάσι, ο Ντράγκομιρ έκανε το σουτ και η μπάλα κατέληξε στο Ναμ, ο οποίος με το κεφάλι έστρωσε στον Γκολντάρ, με τον Ισπανό να σπρώχνει από κόντα την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Οθέλλος δύο λεπτά αργότερα πλησίασε στην ισοφάριση με τον Ναρντίνι να επιχειρεί το σουτ αλλά ο Ίβουσιτς απέκρουσε σε κόρνερ.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στα επόμενα λεπτά με την Πάφο να έχει την κατοχή και τον Οθέλλο να ψάχνει να βρει τους διαδρόμους για να γίνει πιο απειλητικός.

Έτσι λοιπόν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Πάφο να προηγείται με 0-1 του Οθέλλου.

Β Μέρος
Η Πάφος κατάφερε στην πρώτη τελική του δευτέρου μέρους να διπλασιάσει τα γκολ της. Συγκεκριμένα στο 54ο λεπτό ο Τουμάσι έκανε τη σέντρα στον ανενόχλητο Ρους που έπιασε τη κεφαλιά και νίκησε τον Ταουντούλ.

Tρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Τουμάσι να κάνει το σουτ αλλά ο Ταουντούλ απέκρουσε με τα πόδια.

Η ομάδα του Καρσέδο σημειώσε τελικά το τρίτο γκολ στο 62ο λεπτό μετά απο γύρισμα του Ζάιρο που βρήκε τον Τάνκοβιτς ο οποίος πλάσαρε και έγραψε το 0-3.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά καθώς τα πάντα είχαν κριθεί καθώς ο Οθέλλος δεν μπόρεσε να γίνει απειλητικός στο δεύτερο ημίχρονο.

Έτσι λοιπόν η Πάφος με αρκετά καλή εμφάνιση πήρε το τρίποντο και μειώσε τη διαφορά απο την κορυφή στους τέσσερις βαθμούς.

Οθέλλος: Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι (70' Ράμος), Χριστοδούλου (63'  Σανγκαρέ), Σούτο, Μπραμπίγια (70' Κορίνους), Χατζηπασχάλης, Ανάνγκ (46' Κ. Κυριάκου), Κόπας, Πιχ (63' Κατσιάτης)

Στον πάγκο: Τζιακουρής, Παναγιώτου, Μαλλούρης, Κ. Κυριάκου, Ράμος, Σανγκαρέ, Κατσιάτης, Καστάνας, Μιτσής, Ιωάννου, Κορίνους.

Πάφος Ίβουσιτς, Μελούσο, Κβίντα (73′ Μιχαήλ), Γκολντάρ (82′ Κανέ), Ζάιρο (73′ Αμπντουσαλάμοφ), Ρους, Τάνκοβιτς (66′ Βαλακάρι), Ναμ, Τουμάσι, Ντράγκομιρ (66′ Τζάτζα), Πέπε.

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Κανέ, Μπότσκαϊ, Αμπντουσαλάμοφ, Κοντρέρας, Τζάτζα, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Νταλίνια.

Σκόρερ: -/ 17' Γκολντάρ,54'Ρουζ,62' Τάνκοβιτς

Κίτρινες: Σούτο (3)/ Τουμάσι, Ντράγκομιρ, Βαλακάρι

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος

VAR: Dudic Alessandro