Φρέναρε τους Σκαλιώτες ο ψυχωμένος Οθέλλος (vid)

Ο κορυφαίος και ανίκητος Παναγιώτου ανάγκασε την ΑΕΚ να μπει στο νέο έτος με απώλειες

Στραβοπάτημα για την ΑΕΚ στο πρώτο παιχνίδι της για το 2024.Η ομάδα του Μπεν Σιμόν σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες ενώ ο Οθέλλος με πρωταγωνιστή τον Παναγιώτου πήρε σημαντικό βαθμό.

Α' Μέρος

Οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ μπήκαν αποφασισμένοι στον αγώνα με στόχο να επιβάλουν τον ρυθμό του. Απο τα πρώτα λεπτά η πίεση των ποδοσφαιριστών του Μπεν Σιμόν ήταν ασφυκτική με τον Οθέλλο να αμύνεται συνεχώς.

Στο 10ο λεπτό ο Ντίμερς επιχείρησε το σουτ έξω απο την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα απο την εστία του Παναγιώτου.
Δέκα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 20ο λεπτό η ΑΕΚ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο ημιχρόνο. Ο Ντίμερς έκανε τη σεντρά ο Φαράζ τη κεφαλιά με τη μπάλα να κτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι, στη συνέχεια ο Σολ έκανε κεφαλιά αλλά η μπάλα απομακρύνθηκε στη γραμμή.

Ο Οθέλλος προσπάθησε να ισορροπήσει στα επόμενα λεπτά και έψαξε μέσω αντεπιθέσεων να απειλήσει. Ένα σουτ του Σούτο στο 41ο λεπτό είχαν οι γηπεδούχοι με τον Πίριτς να απεκρούει εύκολα.

Έτσι λοιπόν τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το σφύριγμα του διαιτητή για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 0-0.

Β' Μέρος

Η ΑΕΚ μπήκε και πάλι δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 47ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Φαράζ απο πλάγια να κάνει το πλασέ αλλά ο Παναγιώτου απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 55ο λεπτό απείλησε και πάλι η ΑΕΚ με τον Πονς να κάνει δυνατό σουτ έξω απο την περιοχή αλλά ο Παναγιώτου πραγματοποιήσε φοβερή απέκρουση.

Τρία λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας του Οθέλλου φώναξε παρών και πάλι μετά απο πλασέ του Μιλίτσεβιτς.

Ο Οθέλλος στο 64ο λεπτό παρ΄ολίγο να σοκάρει την ΑΕΚ με τον Γιάνσεν να κάνει το σουτ ανενόχλητος αλλά η μπάλα να περνάει δίπλα απο την εστία του Πίριτς.

Στα επόμενα λεπτά η ΑΕΚ πίεσε αρκετά κυρίως με σέντρες αλλά οι αμυντικοί του Οθέλλου έδιωχναν συνεχώς. Στο 88ο λεπτό ο Οθέλλος έμεινε με 10 ποδοσφαιρισ΄τες λόγω δεύτερης κίτρινης κάρτας του Ουρσελάτι.

Στο 89ο λεπτό ο Ντίμερς εκτέλεσε το φάουλ σε καλό σημείο αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα απο την εστία του Παναγιώτου.

Η ομάδα της Αθηένου άντεξε την πίεση της ΑΕΚ και πήρε σημαντικό βαθμό ενόψει συνέχειας. Απο την άλλη η ΑΕΚ σπατάλησε σημαντικές ευκαιρίες  με αποτέλεσμα να μπει στο νέο έτος με απώλειες.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οθέλλος: Παναγιώτου, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Ράμος, Σούτο, Ποπέσκου, Καστάνας, Γκαρθία, Ανάνγκ, Ουρσελάτι

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιούνκου, Λέδες, Τόνγκια, Σολ, Φαράζ, Μιλίτσεβιτς, Πονς, Ρομπέρζ, Γκιούρσκo,Ντίμερς