Στοπ στον Εθνικό… απ’ τα «παλικάρια» του Γαρπόζη (vid)

Ισοπαλία στο Δασάκι κι ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν με δέκα παίκτες απ’ το 25’

Με παλικαρίσιο τρόπο ο Οθέλλος απέσπασε το βαθμό της ισοπαλίας στο Δασάκι μένοντας στο 1-1 με τον Εθνικό Άχνας. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους οι οποίοι σκόραραν στα 27 δευτερόλεπτα με τον Μάριο Ηλία, ενώ στο 25’ ο Οθέλλος έμεινε με 10 παίκτες, μετά από αποβολή του Ανάνγκ. Οι παίκτες του Γαρπόζη έδειξαν όμως χαρακτήρα κι έβγαλαν αντίδραση ισοφαρίζοντας στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 63’ με τον Μαμαντού.

Α΄ Ημίχρονο

Με τέρμα απ’ τα αποδυτήρια ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Εθνικός Άχνας καθώς ο Μάριος Ηλία δεν χρειάστηκε περισσότερα από 27’ δευτερόλεπτα για να ανοίξει το σκορ. Ουσιαστικά ο επιθετικός του Εθνικό νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα με σουτ απ’ το σημείο του πέναλτι γράφοντας έτσι το 1-0. Ο Οθέλλος προσπάθησε να συνέλθει απ’ το σοκ του γρήγορου τέρματος που δέχθηκε, ωστόσο δεν έβγαλε την αντίδραση που θα ήθελε. Αντιθέτως στο 25’ της αναμέτρησης η ομάδα του Αλέξη Γαρπόζη έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές μετά από απευθείας κόκκινη κάρτα στον Ανάνγκ για σκληρό φάουλ. Μάλιστα η κόκκινη κάρτα ήρθε απ’ το VAR, μιας και η αρχική υπόδειξη του διαιτητή ήταν κίτρινη. Στο 29’ ο Εθνικός έχασε σπουδαία ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα του, όμως ο Ταουντούλ απόκρουσε σε κεφαλιά που έκανε ο Μάριος Ηλία, από πλεονεκτική θέση. Δυο λεπτά αργότερα ο Καμπρέρα πάτησε περιοχή από δεξιά, κι ενώ είχε ξεκάθαρη επιλογή να πασάρει σε συμπαίκτη του που ήταν μόνος απέναντι, εν τέλει επέλεξε να σκάψει τη μπάλα πάνω απ’ τον Ταουντούλ χωρίς επιτυχία. Η τελευταία μεγάλη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο ήρθε στο χρόνο των καθυστερήσεων, όταν μετά από κόρνερ ο Μάριος Ηλία κέρδισε την κεφαλιά με τη μπάλα να σταματά στην γραμμή από παίκτες του Οθέλλου. Κάπως έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Εθνικό να έχει ισχυρό προβάδισμα καθώς πέραν απ’ το τέρμα που πέτυχε, είχε υπέρ και το αριθμητικό πλεονέκτημα.

Β’ Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Οθέλλο να κρατά μπάλα και να ψάχνει την ισοφάριση. Ωστόσο η πρώτη καλή φάση καταγράφηκε για τον Εθνικό όταν μετά από φάουλ ο Μάριος Ηλία για άλλη μια φορά κέρδισε τη κεφαλιά χωρίς όμως να βρει στόχο. Τα λεπτά περνούσαν με τον Οθέλλο να δείχνει πνεύμα… μαχητή. Κι αυτό ακριβώς επιβραβεύτηκε όταν στο 63’ ο Μαμαντού μετά από την αρχική απόκρουσε του Μάρκοβιτς πήρε το ποδοσφαιρικό ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Εθνικού για το 1-1. Η εξέλιξη αυτή ανέτρεψε πλήρως το πλάνο του Εθνικού ο οποίο παρά το γεγονός πως έπαιζε με παίκτη περισσότερο δεν κατάφερε να κρατήσει το μηδέν. Στα επόμενα λεπτά οι παίκτες της γηπεδούχου πίεσαν ψηλά ώστε να ανακτήσουν εκ νέου προβάδισμα, ωστόσο τους έλειψε το καθαρό μυαλό. Είναι χαρακτηριστικό πως η πρώτη σπουδαία φάση για τον Εθνικό μετά την ισοφάριση ήρθε στο 82’ όταν ο Μάριος Ηλία κέρδισε την κεφαλιά, χωρίς να φθάσει στο ζητούμενο που ήταν το τέρμα. Η εν λόγω στιγμή έδωσε το έναυσμα στην ομάδα του Εθνικού να πιέσει ακόμη περισσότερο και στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι παιζόταν συνεχώς στο τρίτο του Οθέλλου. Στο 87’ μια κεφαλιά του Περατικού, η μπάλα πέρασε πάνω απ’ την εστία. Αυτή ήταν όμως η τελευταία φάση της αναμέτρησης με τον Οθέλλο να πανηγυρίζει ένα σημαντικό βαθμό, σ’ ένα παιχνίδι που στράβωσε νωρίς.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Εθνικός Άχνας: Μάρκοβιτς, Ντε Ιριόντο(Κ.Ηλία), Περατικός, Λίπσκι, Πεχλιβάνης(65.Χριστοφή) , Λομοτέι, Καμπρέρα(65.Μπράντονιτς) , Ηλία, Ντράζιτς, Φιάκας, Ακσεντίγιεβιτς.

Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Σταυρινού, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι, Ηλία, Μπράντοβιτς, Μπάικερ, Καλλένος, Νικολάου, Ιωάννου, Χριστοφή, Αγγελόπουλος

Οθέλλος: Ταουντούλ, Γιάνσεν, Ναρντίνι ( 46' Ρα΄μος) , Κυριάκου (46' Σταμου΄λης) , Χριστοδούλου, Μπραμπίλα, Γιάσο, Ντιαγέ, Ανάνγκ, Ντούρις, Ουεσλάτι (26' Σελού)

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Σταμούλης, Ράμος, Λιμπόμπε, Σανγκαρέ, Ποπέσκου, Καστάνας, Γκαρσία, Χατζηπασχάλης, Μιτσής, Βενιζέλου, Κορίνους

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης

VAR: Αντωνίου Μάριος

Σκόρερ:  1. Μ. Ηλία/  64. Μαμάντου

Κίτρινες: Φιάκας, Περατικός, Μ.Ηλία, Κ.Ηλία / Ναρντίνι, Μπραμπίλα, Σανγκαρέ