Με άνεση… τριάρα

Με τον συνήθης ύποπτο, τον Μάριο Ηλία και άλλους ο Εθνικός έφθασε σε πολύτιμη νίκη

Σπουδαία νίκη για τον Εθνικό Άχνας ο οποίος επικράτησε με 3-0 της Καρμιώτισσας στην έδρα του. Σκόρερ για την προσφυγική ομάδα ο Μάριος Ηλία στο 27’, ο Ιριόντο στο 47’ και ο Πεχλιβάνης στο 85’. Με αυτή τη νίκη ο Εθνικός έφθασε τους 5 βαθμούς, ενώ η Καρμίωτισσα έμεινε στον 1.

Α΄ Ημίχρονο

Ο αγώνας ξεκίνησε με αρκετό πάθος και από τις δυο ομάδες ωστόσο τα πρώτα λεπτά ήταν περισσότερο αναγνωριστικού χαρακτήρα. Οι γηπεδούχος ομάδα ήταν αυτή που προσπάθησε να επιβάλει το δικό της ρυθμός, διατηρώντας την κατοχή της μπάλα. Η πρώτη τελική ήρθε στο 9’ της αναμέτρησης, όταν ο Εθνικός Άχνας απείλησε με τον Λομοτέι ο οποίος δεν κατάφερε να βρει στόχο από καλή θέση κοντά στην περιοχή. Στα επόμενα λεπτά οι δυο ομάδες αρκέστηκαν στον ίδιο ρόλο χωρίς να υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο μέχρι το 27’ της αναμέτρησης. Σε εκείνο το λεπτό ο Εθνικός Άχνας κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Μάριο Ηλία, ο οποίος μετά το σουτ του Χριστοφή και την ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα της Καρμιώτισσας πήρε το ποδοσφαιρικό «ριμπάουντ» για να στείλει τη μπάλα. Η Καρμιώτισσα έψαξε την άμεση αντίδραση και στο 32’ της αναμέτρησης έφθασε στο τέρμα με τον Κοβάσεβιτς, ωστόσο αυτό δεν μέτρησε ποτέ ένεκα οφσάιντ. Πέντε λεπτά αργότερα η προσπάθεια του Θεοδώρου σταμάτησε στον Μπογκατίνοβ, ενώ στο 42’ Θεοδώρου και Περατικός συγκρούστηκαν κεφάλι με κεφάλι, με τον δεύτερο να φεύγει εκτός με αναγκαστική αλλαγή. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Β’ Ημίχρονο

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τον Εθνικό Άχνας καθώς μόλις στο 47’ και μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ιριόντο με κεφαλιά έγραψε το 2-0. Αποτέλεσμα το οποίο ασφαλώς έφερε χαμόγελα σε όλους στον πάγκο του Εθνικού, εν αντίθεση με τον αυτόν Καρμιώτισσας, καθώς ο Μπράντου έκφρασε έντονα τα παράπονα του προς τους ποδοσφαιριστές του. Η αντίδραση απ’ την Καρμιώτισσα ήρθε στο 52’ όταν ο Κατσαντώνης απείλησε από καλή θέση, ωστόσο ο Μπογκαντίνοβ για ακόμη μια φορά είπε όχι. Στα επόμενα λεπτά η Καρμιώτισσα κράτησε τη μπάλα και πάλεψε για να βρει τους διαδρόμους προς την εστία του Μπογκαντίνοβ, ωστόσο από πλευράς Εθνικού υπήρχε συγκέντρωση και καλή αμυντική λειτουργία. Είναι χαρακτηριστικό πως επόμενη τελική ήρθε στο 60’ με το σουτ του Κάστρο να περνά έξω. Παρά την προσπάθεια της Καρμιώτισσας, η μεγάλη φάση ήρθε για τον Εθνικό. Συγκεκριμένα στο 69’ ο Λίπσκι βρήκε το χώρο και το χρόνο για το σουτ, κι αφού το επιχείρησε η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Δέκα λεπτά αργότερα ο Μπενεζέτ βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση στην περιοχή, όμως το σουτ του ήταν απελπιστικά εκτός εστίας. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε απ’ τον Πεχλιβάνη στο 85’ όταν σε μια υποδειγματική αντεπίθεση βρέθηκε στην περιοχή της Καρμιώτισσας πλασάροντας σωστά για το 3-0. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση που καταγράφηκε στον αγώνα, με τον Εθνικό να φθάνει δίκαια στη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Εθνικός Άχνας: Μπογκατίνοβ, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι, Ιριόντο, Περατικός(44.Ιωάννου) , Λομοτέι,(60. Λίπσκι)  Νικολάου, Ηλία,(77. Πεχλιβάνης) Ντράζιτς,(60.Γκόμες) Χριστοφή(60.Κ. Ηλία)

Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Λίπσκι , Σταϊρίνου, Ηλία, , Γκόμες, Πεχλιβάνης, Μπράντονιτς, Μπίκερ, Καλλένος, Ιωάννου, Ακσεντίγεβιτς

Καρμιώτισσα: Άντος, (46.Σπόλιαριτς) Μαλόνε, Φουρ,(64.Ντούμπια) Λουκίλι, Τσουκαλάς, Θεοδώρου, (46. Κατσαντώνης) Ρόσι,(76.Μπενεζέτ) Νιούπορτς, Χριστοφόρου, Μπεν Σαλάμ, (76.Ματθάιου) Κοβάσεβιτς.

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Αβραάμ, Ντούμπια, Νεοφύτου, Μιχαήλ, Παντελή, Γκραντινάρου, Κατσαντώνης, Ματθαίου, Μπενεζέτ

Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς
VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Σκόρερ: 27. Ηλία , 47. Ιριόντο, 85. Πεχλιβάνης / -
Κίτρινες: Ιριόντο / Τσουκαλα΄ς,Λουκίλι